DE HEILOOER IJSBAAN =38 Het viel vaak niet mee met die strenge winters. We hadden een klant, die stukken steenkool te pronk zette op de schoorsteen. Zelf hadden we een stuk witte steenkool met de vorm van een blad erin. Eens hebben we een cirkus op het stuk land naast de zaak gehad; het kwam uit Duitsland, Cirkus Winder. Alles was er aanwezig, trapeze, koorddansen, clowns, slangemens (Little Mimie) en een messenwerper. Vader Spaans was een kalme man, die een geweldig vertrouwen in de men sen had. Nooit ben ik vergeten, dat hij gevraagd werd om tegen de schuurdeur te gaan staan, dan zou de messenwerper zijn werk doen, als reclame voor de courant. En hij deed het, in vol vertrouwen Pet op, pijp in zijn mond en klompen aan. Jammer, dat daar geen foto van bewaard is. In de grote schuur naast ons stonden de paarden en de pony's. Heel het dorp liep uit, allemaal gezellig naar het Cirkus Winder. Wat een gezellige tijd was dat toen, als kind vergeet je dat nooit. Het is daarna vertrokken naar Alkmaar, naar het Canadaplein. Maar de tijden veranderden snel, en Spaans moest mee. Er moest een auto gekocht worden, met het paard duurde het toen al te lang. Het werd onze eerste Ford. Veel kreeg hij te doen: grote wagens met kip pen naar de markt te Purmerend. Maar voor Vader Spaans was het mooie er wel af, toen het paard weg moest en plaats moest maken voor de au to's. Om gezondheidsredenen ging hij de zaak uit en zijn drie zoons zetten deze voort. Hij verhuisde daarna naar de Van Aostastraat, waar hij maar een half jaar van zijn welverdiende rust heeft kunnen genieten. W.A. Spaans In een bestuursvergadering van de Voetbalvereniging V.V.H. te Heiloo in October 1924 sprak de Heer W. van der Vall de volgende woorden: "Indien het voetbalterrein hard bevroren of met sneeuw bedekt is, kan er niet gespeeld worden". Reden, waarom de Heer Van der Vall het bestuur voorstelde om eens van gedachten te wis selen of het mogelijk zou zijn tijdens die vorstperiode het beoe fenen van de ijssport voor de leden in het byzonder en voor de inwoners van Heiloo in het algemeen te bevorderen. Heiloo bezat wel een ijsclub, die in actie kwam, wanneer de vij ver voor Nijenburg berijdbaar was. Het was er altijd ontzettend gezellig met de koek-en-zopie-tent. Later, wanneer het ijs meer betrouwbaar werd, trok men naar het Noordhollands Kanaal, maar met

Heylooer Cronyck | 1981 | | pagina 8