=36= Na enige tijd kon hij de brandstoffenHandel overnemen van de fami lie Van Til, toenmaals ook wonende aan het Achterfnidsen. De prijs was 125,00 met inbegrip van een hond, een kar en een turfmand. Later nam hij ook een paard over van Van Til, en omdat hij dit in gedeelten moest betalen (want in die tijd had je gewoon niet zoveel geld en lenen ging ook niet gemaakelijk) moest hij elke week het paard komen laten zien aan de vorige eigenaar, net zo lang, tot het geheel en al afbetaald was! J De familie Spaans verhuisde naar een klein huisje aan de Kennemer- straatweg, vlak naast Ter Coulster. Het was een bezit van de familie Van der Feen de Lille. Daar werden nog vijf kinderen geboren; zijn zoon Jan echter woonde toen niet meer bij zijn ouders, maar was een boerderij begonnen in de Beemster. Het huisje was wel erg klein voor zo'n gezin van man, vrouw, zes kinderen en een paard(!) plus de zaak. De Heer Spaans verbouwde aan de overkant van de Straatweg groente, daar waar nu het nieuwe Tuindorp is. Witlof, mooie mandjes vol, en allemaal andere soorten groente. We kwamen dan ook ruimte te kort. Als we de keuken uit gingen, kwamen we gelijk in de paarde- stal terecht. Als de jongens op de zolder lagen te slapen, hadden ze met die erg strenge winters, die je toen had, de sneeuw op de dekens. Maar we waren nooit ziek, en we zijn er allemaal nog! Onze moeder leed toen al wel erg aan rheuma, maar ze is er toch nog 80 jaar mee geworden. De trambaan liep vlak langs de voordeur. Dit was met een gezin met kinderen een onhoudbare zaak. Het volgende overkwam eens een keer zoon Klaas. Hij liep tijdens het spelen tegen de locomotief op. Hij had een mooi matrozenpakje aan, wat toen gedragen werd, en het was een en al bloed! Ons huisje stond in een keer helemaal vol met men sen, waaronder de stoker en de machinist. Ze hebben hem toen met de tram vervoerd naar dokter Hoekstra; die heeft de wonden gehecht, waarna hij weer naar huis kon. Ook is het gebeurd, dat paard en wa gen op de reek stonden, zodat de tram niet verder kon. Toen kwam de machinist vragen, of men de wagen van de reek wilde afhalen. Ongeveer 4% jaar daarna, dat was in het jaar 1921, werd de jongste dochter geboren. Toen zij twee jaren oud was, ging moeder Spaans met haar in een sportkarretjetesamen met potten en pannen blij naar het Achterfnidsen, want daar was inmiddels een nieuw huis gebouwd met een kolenloods. Het oude huisje aan de Kennemerstraatweg is toen afgebroken. Vader Spaans werd in 1921 aangesteld als brandweerman; en als we het goed hebben, heeft hij nog de oude handpomp bediend, die onder de kerktoren van het Witte Kerkje heeft gestaan. In die dagen kon je van een kolenzaak alleen niet leven, vandaar, dat hij er van alles bij moest doen. Hij hield met een handzeis het

Heylooer Cronyck | 1981 | | pagina 6