=56 zaaltje heerste dan een drukkende warmte. Vaag - gehinderd door slierten sigarenrook - zag je de dansenden voortschuifelen, stam pen of zwieren, naar gelang de muziek, die ten gehore werd gebracht. Op hun niet altijd zuiver klinkende instrumenten speelden de muzi kanten (twee violisten) de valeta, een polka of een wals. Na drie of vier deuntjes pauzeerden zij even. Met de strijkstok tikten zij dan op de achterzijde van de viool ten teken, dat de dansers, alvorens verder te dansen, de arbeid van de muzikanten dienden te belonen. Het tarief van een dubbeltje voor drie of vier dansen. Het feest ging gedurende drie dagen tot in de vroege ochtenduren door. "Als ik melkerstaid maar thuis ben" zongen de jongelui uit de Egmondermeer en Heiloo en feestten vrolijk verder. Totdat Vos, de gemeenteveldwachter van Heiloo, nadat hij al enige malen de nog aan wezige kermisvierders tot vertrek had gemaand, met een ferme klap zijn grote handen op de grote tafel deed neerkomen en riep: "slui ten!" Dan gingen de meesten, in het begin nog wat onwillig, uitge put van het feesten, naar huis. Enkelen zetten, na het vertrek van Vos, het feest voort aan de ronde tafel tot de zon opkwam...... Verboden_^_gr'at±s_te_lci;jken naar het vliegen Ook de bewoners van de Egmondermeer raakten in die Octoberdagen van 1910 niet uitgepraat over het wondere gevaarte, dat soms enkele malen per dag opsteeg achter het Overbos. Bij de Kalkovensbrug was het dan een komen en gaan van nieuwsgierigen uit Alkmaar en wijde omgeving, die de bedrijvigheid op het vliegterrein en de start van het toestel, zij het van verre, bij de Hoevervaart konden gadeslaan. Het behoeft geen betoog, dat deze drukte de kastelein van "De ho pende Visser" geen windeieren legde. Het aantal gratis toeschouwers bij de Kalkovensbrug werd zelfs zo groot - mijn zegsman had het over drie- a vierduizend! - dat de organisatoren van het vliegfestijn er op 8 October een stokje voor hadden gestoken: door het ophangen van grote zeilen aan de westzijde van het feestterrein wilden zij de toeschouwers aan de Hoevervaart het uitzicht op het vlieggebeuren ontnemen. Het Comité was de gedachte toegedaan, dat er onder deze toeschouwers velen waren, die best een entreekaart konden betalen. "Overigens speet hen hen", volgens een krantebericht uit die dagen, "dat zij met dezen maatregel tegen de kwaden uit de bezittenden stand de goeden uit den werkenden stand moest treffen." Het bleef echter tot de laatste dag van het vliegfeest druk bij de Kalkovensbrug. Er mochten dan zeilen zijn opgehangen, waardoor je niet op het terrein kon kijken naar het opstijgen, van het vliegen behoefde je niets te missen. Als het vliegtuig eenmaal in de lucht was, steeg het al gauw boven het opgehangen zeil uit! N.J. Speur

Heylooer Cronyck | 1981 | | pagina 26