verbaasde zich er dan ook over, dat er met zo'n toestel kon worden gevlogen. Het geheel maakte geen bijster solide indruk op het pu bliek, en min of meer deskundigen trokken soms hoogst bedenkelijke gezichten. De krant gaf ter informatie aan zijn lezers een korte technische beschrijving van het toestel, waaraan het volgende is ontleend: "De Gnome-motor brengt met zijn 40 paardekrachten de schroef, die 1 meter 10 meet, in beweging, hierbij maakt de motor 2000 slagen per minuut. Die schroef drijft het toestel vooruit op dezelfde ma nier als een scheepsschroef een boot in het water. Nu zet men het voorste deel, een stabilisateur, omhoog, de lucht, door dit vlak en door de vleugels tegengehouden, verzet zich meer en meer tegen de vooruitgaande beweging van het toestel op de grond, het heft einde lijk het toestel omhoog, dat als het ware de hoogte insteigert. Met behulp van de stabilisateur regelt men de hoogte, met het stuur de richting en met de kleine vleugeltjes, aan de grote vleugels, be waart men het evenwicht. Om al die regelingen te kunnen bedienen, moet de pilote, de vliegman, zijn handen en voeten gebruiken. Als hij dat goed kan, kan hij vliegen. Het hele toestel is omstreeks 10 meter lang en bestaat hoofdzakelijk uit bamboes, linnen, ijzer- draad en staal". In de week, voorafgaande aan het vliegfeest, heerste achter het Overbos, rond de boerderij van Bakker, een grote bedrijvingheid. Er verrees een feesttent en een houten loods - een hangar - voor ber ging van het vliegtuig. Voorts werden op de weide, voor het publiek ingedeeld in een eersterangs en een tweederangsterrein, buffetten geplaatst en er verschenen kiosken voor de verkoop van koek, choco lade, tabak, sigaren en dergelijke. De prijzen van de plaatsen: gereserveerde eersterangs zitplaatsen kostten 1,50, eersterangs plaatsen 1,=, tweederangs plaatsen 0,50. Ook waren er abonnementskaarten verkrijgbaar, persoonlijk toegang gevende tot het eersterangsterrein, geldig gedurende alle dagen. Zij waren uitsluitend verkrijgbaar voor inwoners van Heiloo en Alkmaar en kostten 2,=. Er werden maximaal 1000 van deze kaar ten uitgegeven. Het terrein was gemakkelijk te bereiken langs de Westerweg of de Kennemerstraatweg via de Kuillaan, langs de Ijsbaan en de Preek stoel. De Preeksteol is het stukje grond, dat ten noorden ligt van het pad, dat via de onbewaakte spoorwegovergang toegang verleent tot de boerderij "Noord-West" en het Overbos. Het is de plaats, waar volgens de overlevering Willibrordus indertijd het Evangelie zou hebben verkondigd. Thans is op deze plek de boomkwekerij van Hovenier Meijer gevestigd.

Heylooer Cronyck | 1981 | | pagina 17