De bovengenoemde vorm van brandbestrijding voldeed op den duur echter niet. In de dertiger jaren had de Gemeente Heiloo nog een overeenkomst met de Gemeente Alkmaar betreffende vaste hulp bij de bestrijding van branden. Of het toenmalige gemeentebestuur van Heiloo deze medewerking tenslotte niet meer op prijs stelde of wel te prijzig vond, is ons niet bekend, maar op 19 December 1941 ging men - zoals reeds gememo reerd, op initiatief van de toenmalige Burgemeester G.C. Bos, over tot oprichting van een vrijwillig brandweercorps. Daar men in meer platte landsgemeenten in 1981 het veertigjarig jubileum van de plaatselijke brandweer viert, is het niet denkbeeldig, dat samenstelling van deze corpsen door de bezetter min of meer werd bevolen, dan wel uit de tijds omstandigheden voortvloeiden. IIIDE_OPRICHTING_EN_DE_OORLOGSJAREN De oprichtingsvergadering had een vlot verloop, zo vlot zelfs, dat tij dens de besprekingen reeds de maat werd genomen van de uniformen en laarzen. De eerste commandant van het corps was de Heer Jb. van den Kom mer sr, die bij de oprichting met algemene stemmen als zodanig werd be noemd. In dat eerste jaar werd twaalf maal voor brand uitgerukt. In de meeste gevallen betrof het bosbrandjes of kleine brandjes, veroorzaakt door afgeworpen brandbommen. Slechts eenmaal kon men het vuur niet mees ter worden, doordat de motorspuit "kuren" had, die men toen nog niet wist te bestrijden. Met emmers water heeft men toen de brand - een hooi berg op het bedrijf van de Heer Visser in de Boekelermeer - moeten blus sen. Het euvel van de motorspuit heeft men later ontdekt en moeilijkhe den deden zich hiermee niet meer voor. Trouw werd er iedere week geoe fend. In 1943 werd er geen benzine meer verstrekt ten behoeve van de oefenin gen. De manschappen trachtten in die dagen hun conditie op peil te hou den door het beoefenen van de wandelsport en athletiek. De wandelaars hadden meestal bij de start meer praatjes dan bij de finish. In de sec tor athletiek toonde Renes zich, volgens secretaris Slooten, een waar kampioen in touwtrekken, terwijl Jan van den Kommer een merakele sprin ger was. Bij de oefening "Uitrollen van slangen" op het sportpark vergeleek een van de manschappen de slagen met een kluwen breigaren van zijn vrouw, waardoor hij er geheel in verward raakte. Dit jaar kenmerkte zich verder door weinig branden. Rukte men het jaar daarvoor twaalf maal uit, dit jaar was het acht maal. Daadwerkelijk moest echter slechts eenmaal worden opgetreden, en wel voor een brand in de Boekelermeer, in de boerderij van de Wed. Sengers. Vele brandweer lieden waren bij deze brand tot tranen toe bewogen vanwege de hevige rookontwikkeling, 10=

Heylooer Cronyck | 1981 | | pagina 12