alleen aankoop van slangen voor directe koppeling op de waterleiding en verder het rapport van de Heer Nieuwenhuis afwachten. Dit rapport liet niet lang op zich wachten. Reeds op 25 Maart 1925 kwam het ter sprake en het resulteerde in het machtigen van Burge*- meester en Wethouders tot het aankopen"van: 100 meter slang een standpijp een straalpijp een sleutel een wagentje om een en ander te vervoeren twee ladders van elk 22 sporten Toch was de Heer Van der Vall nog niet helemaal tevreden. Hij merkte op, dat de pomp het niet kon verwerken en de motorspuit uit Alkmaar op de meeste buizen van onze brandputten niet kon worden aangesloten. Naar aanleiding van de opmerking: het niet kunnen aansluiten van de motorspuit uit Alkmaar op onze brandputten zei de voorzitter, dat bij de aanleg van de waterleiding (1920) op het advies was afgegaan van de Provincie. "Wij waren leken", aldus de voorzitter, "in het rapport van de deskundige van de Provincie stond, dat de buizen goed waren." Vervolgens wees hij er nog op, dat er bij brand acht man aan de pomp staan. Deze moeten vijf minuten pompen. "Als er brand is", zo besloot de voorzitter zijn antwoord aan de Heer Van der Vall, maak ik mij niet bang, dat er geen pompers zijn!" En zo was het! Iedereen stond aan de pomp als er met de brandspuit werd geoefend. Meestal middenstanders (winkeliers of handelaren)die bij brand altijd bereikbaar waren. Lichamelijk van klein tot groot. Dat gaf wel eens aanleiding tot komische situaties. Zo vertelde ons een oud-Heilooërdat tijdens een brandje o.a. de brandstoffenhande- laren Ideco en Speur samen aan dezelfde pompzwengel stonden. Ideco was een lange, brede man en Speur nogal klein van postuur. Iedere keer als de hefboom omhoog werd gebracht, hing de kleinste brandweer man enkele seconden boven de grond te bengelen. Ongetwijfeld een ko misch tafereel! Ik heb echter het idee, dat als ik in die tijd de plaats van mijn oom had moeten innemen, mij hetzelfde was overkomen. De oude brandspuit heeft men nog lang bewaard. In Juni 1948 heeft het thans jubilerende corps er nog eens mee geoefend aan de Zeeweg. Toen slaagde men met zes man aan de pomp er nauwelijks in een waterstraal boven een laag boompje uit te doen waaieren! Tijdens de Oranjefeesten in hetzelfde jaar oogstte men veel succes met een demonstratie van de ze historische spuit, die op die dag echter weinig of geen water wou geven.

Heylooer Cronyck | 1981 | | pagina 11