Cornelis Vonk, tot verkoop van haar bezit over te gaan. Het staat er zo simpel. Maar het zal Antje zeker enige slapeloze nachten heb ben gekost om tot dit besluit te komen. Was zij hier niet met al haar toekomstdromen begonnen?En was was er uiteindelijk van die droom terecht gekomen? Na een drietal opwekkende advertenties in de Alkmaarsche Courant vindt op Woensdag 27 November 1872 in de herberg "De Rustende Jager" te Heiloo de openbare veiling plaats, die vier uren in beslag zou nemen. Het woon- en winkelhuis met broodbakkerij tuin en boomgaard wordt door grondeigenaar Johannes Frederik Rommel te Castricum als lasthebber gekocht voor 5400 gulden, met verplich te overname van de bakkerij-inventaris voor 350 gulden. Blijkbaar heeft zijn opdrachtgever zich teruggetrokken, want twee weken later biedt hij de hele handel weer te koop aan in een advertentie. Cor nelis Heinis koopt begrijpelijkerwijze zijn huurhuis met tuingrond voor 1065 gulden en procureur Vonk ontfermt zich over het stuk wei land in de Overdie te Heiloo voor de som van 3510 gulden. Al met al was de hele transactie voor Antje geen voordelig zaakje geworden. Zij was er een paar duizend gulden bij ingeschoten, ter wijl haar oorspronkelijke illusies finaal waren vervlogen. Barend, verlost van het bakkersprobleem, zag wellicht meer brood in een ander graanproduct. Althans, twee jaar later, als zoon Jacob wordt geboren, staat hij in het pand Nieuwpoort nr. 82 als kastelein achter de tapkast. Maar ook het Horeca-wezen schenkt hem blijkbaar geen vreugde, of misschien heeft Antje er weinig fiducie in gehad. Een half jaar na Jacob's geboorte verhuist het gezin naar Alkmaar en vestigt zich in de Boekenlaan nr. 290, waar Barend als koopman te boek staat. Welke nering hij beoefent is niet bekend. Dochter Grietje wordt geboren in de Kerkstraat op nummer 2, evenals de zoontjes Gerrit en Arian. Deze omzwervingen geven op den duur toch geen voldoening. Vooral An tje, als boerendochter, is meer gesteld op vastigheid en zij zal er zeker bij Barend op aangedrongen hebben naar een meer zekere bestaans mogelijkheid om te zien. In het laatst van het jaar 1880 komt hun kans. Als schilder/glazenmaker Nierop op 28 October is overleden, geeft zijn weduwe, Catharina van den Boor, opdracht het winkelpand met woonhuis openbaar te verkopen. Het pand is gelegen op de Korte Gedempte Nieuwesloot nr. 12 naast het Societeitslocaal "Diligentia" en bestaat uit een winkel met woongedeelte en daarboven nog kamers met zolderruimte. Achter het pand bevindt zich nog een plaats en een veldje. Dit zou net een geschikt object voor hen zijn. In hotel "De Toelast" beginnen op Maandag 22 November 1880 's avonds om 6 uur de biedingen. Het hoogste bod van 2550 gulden wordt uitge bracht door commissionair Martines Jonges. Bij de afslag op de vol-

Heylooer Cronyck | 1980 | | pagina 15