en Antje waren het al heel gauw eens. Weer wordt een knecht ge vraagd in een advertentie van de Alkmaarsche Courant op 16 April 1871. Het huwelijk vindt plaats op 11 Mei 1871 te Heiloo. Het was trouwens de hoogste tijd. Twee maanden later werd hun dochtertje Grietje geboren. Antje was echter wel door ervaring wijzer geworden wat de financi en betreft. Op 5 Mei waren ze samen in Alkmaar naar notaris Gouwe gestapt en hadden een acte van huwelijksvoorwaarden laten opmaken. De inbreng van Joris was, behalve zijn aanwezigheid en arbeids krachten: 25 gulden aan kleren en 25 gulden in contanten. Toch zou ook deze huwelijksvreugde van korte duur zijn. Misschien stak Joris niet in een goed vel, of misschien was voor hem de Hei- looër lucht niet zo geschikt. We zullen het nooit weten. Op 18 Ju ni 1871 verschijnt er weer een advertentie in de Alkmaarsche Cou rant, waarin een knecht wordt gevraagd. Waarschijnlijk was de nieu we knecht, die toen in dienst was getreden, geen succes, want twee maanden later wordt de advertentie herhaald. Maar nu kan een brood bakkersknecht dadelijk worden geplaatst. Barend Schoen, een bak kerszoon uit Zaandam, was juist in Mei uit de militaire dienst ontslagen. Hij meldde zich en werd direct aangenomen. In het najaar komt Joris te overlijden. Het huwelijk heeft net een half jaar geduurd. Ook nu komt tegenspoed niet alleen. Nog geen twee maanden later wordt hun dochtertje Grietje na een kort ziek bed ten grave gedragen. Antje wordt wel door het noodlot achter volgd. Weer is zij even ver als een jaar daarvoor. Zie overzicht 4. Antje had geen tijd om te lamenteren. Het bedrijf moest doorgaan, wilde er brood op de plank komen. Barend Schoen had die taak al een paar maanden waargenomen. Plichtsgetrouw bakte hij vele broden en beschuiten, die Antje weer vlijtig verkochtmaar blijk baar wist hij bij Antje ook zoete broodjes te kunnen bakken. Nog binnen het jaar van haar weduwschap leidde Barend Schoen zijn bak- kerin naar het stadhuis van Heiloo. Precies twee maanden later werd hun dochtertje Jannetje geboren. Ook ditmaal had Antje, voordat het huwelijk werd gesloten, een ac te van huwelijksvoorwaarden door Notaris Gouwe laten opmaken. In dertijd bracht Joris, haar tweede man, ten minste nog het kapitaal van 50 gulden mee. Bakkerszoon Barend kwam echter alleen aandragen met vakmanschap en goede wil. Ofschoon zijn wieg practisch in de bakkerij had gestaan, was zijn belangstelling voor de bakkersaffaire niet om over naar huis te schrijven. Hun huwelijk was nog geen twee weken oud of Antje mach tigt de procureur bij de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar, Jacob 36=

Heylooer Cronyck | 1980 | | pagina 14