notaris A.P. de Lange te Schoorldam, wordt het huis met broodbak kerij getaxeerd op 4000 gld. en het stuk weiland op 1200 gld. Dat in die gezapige periode na elf jaren de marktprijzen van onroerend goed verdubbeld zouden zijn, is nauwelijks aan te nemen. Trouwens, ook een taxatie van 20 Augustus 1870 voor Notaris Jan Bakker Schut waardeert dit bezit tesamen op 65QQ gulden. Het echtpaar trekt 5 Mei vol goede moed in het pand. Dirk bakt er lustig op los en Antje, als trouwe helpster, schuift de vers-ge bakken broden over de toonbank en de centjes in de geldla. Naast het brood bakken en uitventen, verzorgt Dirk ook nog wat vee, dat op hun weiland graast. Toch heeft hij nog tijd en energie over. Van Jonkheer Mr. Cornelis van Foreest koopt hij 3 December 1869 een stuk tuingrond van bijna 15 roeden, gelegen naast het weiland aan het Domineeswegje, voor 750 gulden. Eigenhandig bouwt hij daarop een woonhuisje, dat gehuurd wordt door Cornelis Heinis, die hem indertijd met een geldlening van 2000 gulden ter wille was ge weest. Maar ook buiten de arbeidsuren gaat het leven verder. Een jaar na het huwelijk wordt zoon Pieter geboren. Het volgend jaar gevolgd door dochter Jannetje, het jaar daarop komt Jacob ter wereld en tenslotte ziet hun dochter Pietertje het levenslicht. Helaas ster ven de beide laatsten kort daarna. Ondanks alle inspanning gaat het hen blijkbaar toch niet zo voor de wind. Het is niet geheel duidelijk, of dat het huisgezin veel geld kostte, of dat de zaken niet zo floreerden. Wel staat vast, dat naast de hypothecaire lening van 5500,=er ook nog eenzelfde bedrag bij geleend is. Misschien zijn de zorgen op den duur toch wat teveel geworden, waardoor de gezondheid van Dirk achteruit ging. In de Alkmaarsche Courant van 6 Februari 1870 verschijnt een, advertentie, waarin hij ten spoedigste een bekwame broodbakkers knecht vraagt. Op 8 Mei sterft hij, slechts 30 jaren oud, na een huwelijk van vijf jaren. Zie voor dit gezin overzicht 3. Daar zat Antje. Haar erfenis was een broodbakkerij, een schulden last van bijna 12.000 gulden en twee kleine kinderen. Geen vrolijk vooruitzicht voor een vrouw van 26 jaar. Toch ging zij niet bij de pakken neerzitten. Ze liet door Notaris Gouwe te Alkmaar op Woens dag 31 Augustus 1870 de boedel beschrijven en toog weer aan het werk. Bakkersknecht Joris de Langen, sinds begin Maart in dienst, zorgde dat het brood weer uit de oven kwam en Antje stond als van ouds achter de toonbank. Maar ja, een vrouw alleen is ook maar al leen,' ook al heb je twee kinderen. En een bakkersknecht wil ook wel eens wat anders dan deeg kneden en brood bakken. Kortom, Joris

Heylooer Cronyck | 1980 | | pagina 13