dubbele feestdag. Op dezelfde dag in hetzelfde gemeentehuis van 0- terleek trad ook de vader van Immetje, Klaas Admiraal, eveneens voor de tweede keer in het huwelijk en wel met Trijntje Hoogland, de we duwe van Pieter Schoen. Is deze opsomming misschien wat verward? Zie overzicht 1 en 2. Om het leven van Antje Koeman te vervolgen: ze treedt zelf pas in de openbaarheid als ze gaat trouwen. De uitverkorene is Dirk Kolles uit Schermerhorndie ook geen onbezorgde jeugd achter de rug had. Zijn moeder stierf toen hij drie jaar oud was. Zijn vader trouwde wel een jaar later, maar ook hem was geen lang leven beschoren en zo was Dirk op 8-jarige leeftijd al wees. Nauwelijks had hij de schoolbanken verlaten, of hij ging bij de bakker in de leer. Het laatst werkte hij als bakkersknecht in Heerhugowaard. Op 27 April 1860 werd hij als milicien ingelijfd bij het 7e Regiment Infante rie. Vijf jaren later, 30 April 1865, een paar dagen na zijn ont slag uit de militaire dienst, trouwden zij te Alkmaar. Het huwelijk werd gesloten in gemeenschap van goederen. Voordien had het bruidspaar hun toekomstplannen wel uitvoerig besproken. Dirk voelde zich bekwaam genoeg zich als zelfstandig broodbakker te vestigen, maar helaas ontbrak hem Het broodnodige bedrijfskapitaal. Zijn vader was een eenvoudige dagloner geweest en had hem niets nagelaten. Gelukkig bracht Antje wel wat mee. Uit de boedelbeschrij ving na het overlijden van haar moeder, welke door Notaris Jacobus Stikkel van Oterleek op 4 Juni 1849 was opgemaakt, kreeg zij ruim 2600 gulden toegewezen. Uiteraard was dit bedrag niet voldoende voor de aankoop van een broodbakkerij met inventaris. Dank zij de financiële medewerking van vader Jacob Koeman en zijn bevriende relaties kon het jonge paar de hele affaire overnemen van Jan Karman in Heiloo. Op 22 A- pril 1865 werd bij Notaris H.J. de Lange te Alkmaar de koopacte getekend. Voor 10.500,= werd Dirk Kolles eigenaar van een stuk weiland van ruim een bunder en een huis met broodbakkerij, erf, stallen, tuin, boomgaard en de hele inventaris, gelegen aan de Straatweg in de Kerkebuurt. Hij betaalde 5.000,= in contanten en voor het overige gedeelte sloot hij een hypothecaire lening bij de verkoper tegen een rente van 4h per jaar. Bij de verkoop be dong Jan Karman ook nog als voorwaarde, dat hij in een gedeelte van het huis tot aan zijn dood mocht blijven wonen tegen een huur prijs van 1,50 per week. Hetgeen geschiedde. Later zou blijken dat deze aankoop geen koopje was geweest. Misschien was Dirk Kol les wel een goede broodbakker, maar zakelijk had hij nog weinig ervaring. Wellicht heeft Jan Karman hiervan gebruik gemaakt. Vol gens een acte van scheiding d.d. 23 September 1854, opgemaakt door 34

Heylooer Cronyck | 1980 | | pagina 12