OVERVAL_OP_HET_GEMEENTEHUIS IN HEILOO MISLUKTE In begin 1944, in April, kwam er op het Gemeentehuis te Heiloo bij de betrouwbare personen een melding binnen, dat er een overval te verwach ten was. Doel was het Bureau voor de persoonsbewijzen en de kas van de Gemeente-ontvanger, MejBakker. Het was op een Dinsdag, precies voor de uitbetaling der salarissen, en men wist, dat er dan betrekkelijk veel geld in kas was. De salarissen werden toen nog contant door de Gemeente ontvanger uitbetaald. In die tijd werd er ook halve dagen gewerkt, de andere halve dag was men vrij om te fourageren. Het was de middag, dat de Heer N. Mul vrij was, een oude veteraan uit het verzet. Op een gegeven moment kwam er zOn man 0f acht het Gemeentehuis binnen, en op de secretarie werd de mededeling gedaan "dat dit een overval was en men de kelder in moest". Op het Gemeentehuis werkte toen ook een Heer Peeman, die aan een grap van Mul dacht en zei "Doe niet zo gek, Mul, gebruik jij zo je vrije mid dag?" Het was echter geen grap, de kleine kluis moest open, waarin de persoonsbewijzen zaten, en ook de grote kluis werd geopend, terwijl de aanwezigen de kelder in moesten, burgemeester C. Swaalf (NSB) voorop. Alleen de Heer Thorke, gemeentearchitect, werd over het hoofd gezien, hij zat juist op de w.c. Van niets kwaads bewust zat helemaal boven in het torentje (wie van de oude Heilooers kent het kamertje van Juffrouw Bakker niet?) de gemeente ontvanger, MejBakker. Toen zij de gewapende mannen haar kamer binnen zag komen (Juffrouw Bakker wist niets van de komende overval af) begon ze te gillen: O, mijn geld, mijn geld.' Dit hoorde de Heer Thorke, die juist de gang op kwam. De wacht op de gang, die zich even verwijderd had, begon eveneens te gillen: verraad, verraad, en de chaos was compleet. Thorke wist de Heer Geertsma te alar meren, de Gemeenteveldwachter, die naast het Raadhuis woonde (het huis je, waar nu de Heer Ploeger in woont) en de overvallers wisten niet be ter te doen dan het hazenpad te kiezen; hun missie was mislukt. Het personeel, dat in de kelder zat, kwam ook naar boven, burgemeester Swaalf bedacht zich geen moment, sprong dwars door het raam van de secre tarie heen de vluchtende overvallers achterna. Dezen echter hadden een fiets en zo snel kon Swaalf niet rennen. Al hijgende arriveerde hij bij het politiebureau, dat toen gevestigd was in een huis op de hoek, waar nu Frederica's Hof op de Kennemerstraatweg uitkomt. Daar resideerde op- Bij de foto's: Boven Villa Blockhove, aan de Kennemerstraatweg nabij Blockhoveparkdie in het kader van de weermachtsverdedi gingswerken is gesloopt. Ter plaatse werd een tankversperring opgericht, die na de oorlog moest worden gesloopt, zoals de on derste foto laat zien.

Heylooer Cronyck | 1980 | | pagina 9