H22l_Y22]$_3f2ïd2D_rï2_22iY22Y2_0E_222_Éw22l2E222_2222l: Vele malen is getracht, de Duitsers op een dwaalspoor te zetten, achteraf bezien misschien niet altijd even elegant. Wat kon die oude weermachtsol daat eraan doen, dat we hem niet mochten? Vraagt hij de weg naar het sta tion, maar hij wordt wel precies de verkeerde kant opgestuurd.' Wie kent Japie Verdwaal? Ook zo'n verhaal. Er gebeurde in die dagen erg veel, dat het Duitse daglicht niet kon verdragen. Veel moest heel stiekum gebeuren,maar door die verwenste spertijd (acht uur binnen) was daar vaak geen tijd voor. Welnu, dan deed je het doodgewoon overdag, met angst en beven, dat wel. Zo was er eens "iemand" die met een bakfiets vol schape huiden op weg was naar iemand in Limmen - schapewol was goud waard in de oorlog. Onderweg werd hij aangehouden met de vraag: Hoe kom je daaraan? Gekocht van Japie Verdwaal, was het antwoord. Hij moest netjes het adres opgeven van Japie en de huiden werden in beslag genomen - zelf ging hij vrijuit. Op zichzelf al een wonder, je werd in die dagen voor minder naar Assen of Vught gebracht. Wel ging men op bezoek bij Japie Verdwaal. Het adres klopte, dat wel.... alleen was Japie yerdwaal allang overleden; de huiden kwamen ergens an ders vandaan, maar men was op het nippertje de dans ontsprongen. Op een andere keer reed een man met zijn bakfiets op klaarlichte dag over straat - de bakfiets volgeladen met generator-anthraciet. Ook nu volgde een aanhouding. Waar heb je die kolen vandaan? Gestolen, was het antwoord.' Man, kwam er direct adrem achteraan, je begrijpt toch wel, dat ik niet met gestolen kolen over straat ga, hoe krijg je me zo gek? Dat was blijk baar dit keer een goede redenering, de man mocht doorgaan, maar de kolen waren inderdaad gestolenvan de Duitsers I Een kolenhandelaar had zijn schuur vol liggen met generator-anthraciet - van de Duitsers blijkbaar. Op een keer wilde een Duitse legerwagen die ko len komen halen, maar door de grote voordeur van de loods. Nee, nee, nee, riep de kolenhandelaar met luide stem, zijn jullie helemaal gek, dan dondert de hele boel in mekaar, die deur kan niet open! Een bevelende stem maakt altijd indruk op een Duitser en ze gingen achter om. Tot grote opluchting van de kolenboer - achter de bewuste deur stond een buitgemaakte Duitse legerwagen, vol met munitie, wapens en vlaggen...! Zo zijn er nog wel tientallen gebeurtenissen en voorvallen te vertellen, die deels grappig, maar soms ook levensgevaarlijk waren. 24=

Heylooer Cronyck | 1980 | | pagina 24