=13= P_R_0__J_U_S_T_I_T_I_A Ook het leven van een politieman was in die oorlogsjaren wel even anders dan heden ten dage. Als de politieman van nu de overtredingen zou zien, die toen bestraft moesten worden, zou hij zeker lachen. Dat zouden nu hoogstwaarschijnlijk kennisgevingen zijn. Zo was het ten strengste verboden in het Heilooer Bos buiten de paden te lopen. De Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten had dit verbo den en door borden in het Bos en bij de toegangswegen duidelijk aange geven. Als we nu zien, dat alles maar door het bos dartelt en van alles doet, wat verboden is door de eigenaresse, vinden we dit toch niet zo'n vreemd verbod. De Boswachter, Klaas Mulder, tevens onbezoldigd Rijksveldwachter, keek mede toe op de handhaving van dit verbod, 's Zondags kon men hem aan treffen in een wat versleten uniform van de Rijksveldwacht Veel hout werd er ook gesprokkeld in de beginjaren van de oorlog, van zelf buiten de paden. Men had thuis vaak geen brandstof meer, en wel een stuk of wat kleine kinderen, voor wie gekookt moest worden, welnu, dan het bos in. Later was er niets meer om te koken, dan werd er ge sprokkeld - en dat niet alleenhele bomen moesten eraan geloven - om wat warmte te hebben. Ook het Gemeentebos was ideaal voor dit soort "wandaden". Zoals een verdachte toen zei: "De boom, die U mij ziet ver voeren heb ik zojuist in het gemeentebosch afgezaagd. Wij hebben thuis alleen nog een beetje kolengruis om te stoken en daarom heb ik dit boompje gehaald. Reeds vier a vijfmaal heb ik een dergelijk boompje uit het bosch gehaald en hebben mijn ouders dat verstookt, die zitten an ders thuis in de kou." Het was in dit geval een jongetje van twaalf jaar en zijn vader zei desgevraagd: "Ik heb mijn zoontje nog gezegd: doe het maar niet, er wordt op geloerd. Ik zelf ben hartlijder, anders was ik zelf wel eens het bosch ingegaan om een boompje te halen. Ik ben blij, dat de jongen alleen maar gegrepen is voor het stelen van hout uit het bosch en niet voor het stelen van iets anders; dit zie ik nu niet direct als dief stal. Een andere maal was het een grondwerker, die betrapt werd op het zagen in het Gemeentebos, twee keken toe. De man bekende bezig te zijn een boom om te zagen daar er thuis geen kolen meer waren. De zaag was ge leend onder het voorwendsel thuis iets te moeten zagen, "even later, en ik had de boom omgehad". Ook gebeurde het, dat iemand aangehouden werd met een zak keurige hout blokken, gestolen van andermans erf. De bestolene, die overigens genoeg hout had liggen, zei desgevraagd "dat het mogelijk is, dat het hout van ons is, we hebben wel zulk hout liggen," maar grootmoedig als hij was, wilde hij niet van stelen weten.

Heylooer Cronyck | 1980 | | pagina 15