en bestraffing door die weermacht plaatsvinden. Zelfs de windmolens in de polders, die dienden voor de bemaling en alumi nium wieken hadden, moestan voorzien worden van een schutkleur, aangezien ze in heldere nachten met heldere maan zo konden schitteren dat ze als oriënteringspunten voor vliegtuigen van met Duitsland in oorlog zijnde landen zouden kunnen dienen. Op het Gemeentehuis was een post van de luchtbescherming ingericht, die regelmatig des nachts door verschillende gemeentenaren was bemand. In Juni 1944 was men bezig, een noodziekenhuis in te richten in het ge bouw aan de Kennemerstraatweg, waar nu de bibliotheek in gevestigd is. De Heer R. van 't Hof, commandant van de Luchtbeschermingsdienst, deed aan de inwoners van Heiloo een oproep als U op de volgende pagina ziet afge beeld. Deze oproep spreektvoor zich. In de loop van de oorlogsjaren waren er ook verschillende meldingen van ingeslagen bommen. Zo werd er op 17 October 1941 melding gemaakt van een viertal explosieve bommen in de onmiddellijk omgeving van de St. Willi- brordusstichting, en yerder in de gemeente nog enkele brandbommen. De bommen bij de Stichting, waarvan er drie in een weiland terecht kwamen en een in de oprijlaan van het St. Pauluspaviljoen, hebben veel glasscha de veroorzaakt, zowel aan de gebouwen van de Stichting als aan particu liere woningen in de omgeving. NB. In de Stichting was toen het Marine lazaret gevestigd. Januari 1942 kwamen enkele explosieve bommen neer in het vrije veld bij de Zanddijk en een viertal in een weiland in de polder Het Baafje. Erg veel glasschade aan de woningen in de omgeving. Op 9 April 1942 rapporteerde de gemeenteveldwachter Geertsma, dat hij de dag ervoor over Heiloo een achttal kleine ronde kabelballonnen, die de den denken aan heldere sterren, had zien passeren. December 1943 sloeg een niet exploderende bom in het wegdek aan de Ken- nemerstraatweg nabij de Krommelaan. Op last van de Duitse autoriteiten werden een vijftigtal huizen aan weerskanten van de weg ontruimd. De in woners werden voor een deel ondergebracht bij particulieren, deels in het noodziekenhuis aan de Kerkelaan, in de Rustende Jager en in een leeg staand huis. Enige personen, lijdende aan besmettelijke ziekte, zijn o- vergebracht naar de ziekenhuizen in Alkmaar, zo w^rd gemeld. De glasscha de was erg groot. In 1944 kwam een granaat van het afweergeschut uit de richting Castricum in Heiloo neer. Er viel al direct een dode, terwijl voorts nog zeven per sonen werden gewond, van wie twee zeer zwaar, twee zwaar en twee licht. In de loop van de volgende Zondag overleed een zwaargewonde in het St. Elisabethziekenhuiswaarheen de gewonden waren vervoerd, terwijl op Maandag 8 Mei bericht werd ontvangen, dat nog een zwaar gewonde aan zijn verwondingen was bezweken

Heylooer Cronyck | 1980 | | pagina 13