stand en aanzien gekomen, leverde burgemeesters, bewindhebbers der Oost- en Westindische Compagnieën etcetera, en zij hebben allerlei be langrijke huwelijken gesloten. Een van deze Hoornse tak nu, Cornelis van Foreest (1704-1761) kreeg de erfenis van Maria en keerde terug naar Alkmaar. Hij is tweemaal gehuwd geweest, eenmaal met een juf frouw van Akerlaken, de tweede keer met juffrouw Van Hooi werf, bei den afkomstig uit het Hoornse patriciaat. Hij heeft bezit van de Nijen- burg genomen, en is opgevolgd door zijn zoon Dirk van Foreest (1729- 1782). Deze Dirk heeft het bezit van de Nijenburg uitgebreid. Hij was gehuwd met Wilhelmina Maria Stoezak, een aanzienlijke Amsterdamse dame, wier familie fortuin had gemaakt in de kolonieën. Zij heeft het familiekapitaal goed ingezet voor het huis Nijenburg. Met name in deze tijd, de tweede helft van de 18e eeuw, is het grondbezit van de Nijen burg uitgebreid door deze Wilhelmina. Zij is hiermee doorgegaan, toen zij al weduwe was. Zij kocht ook grondstukken die ontbraken om de Nij enburg, om het landgoed tot een geheel te maken. In die tijd, waarschijn lijk reeds begonnen onder Cornelis, is het huis zelf uitgebreid. Men heeft hiervoor een Heilooër architect/aannemer in de arm genomen, een zekere D. de Vries. Hiervan zijn nog twee tekeningen bewaard ge bleven. Deze De Vries heeft ook het koetshuis ontworpen - nagenoeg zoals het in 1760 is ontworpen, staat het er thans nog. In de gevel van het huis werd het wapen van de Familie van Foreest aangebracht (dit is thans verdwenen). Dit was echt de bloeiperiode voor Nijenburg, er was kapitaal, en de zaken gingen goed. Na Dirk komt er weer een Cornelis van Foreest (1765-1825). Hij heeft de overgang naar de nieuwe tijd meegemaakt en was er ook zelf nauw bij betrokken. Hij was een groot patriot: hij was onder meer voorzitter van het Comité van Defensie, een patriottische instantie, die verantwoordenjk was voor de aanhouding van Prinses Wilhelmina bij het riviertje de Vlist (1787). In het familiearchief is hiervan nog een afbeelding aanwezig. Hij is ook voorzitter geweest van een van de vertegenwoordigende lichamen, die er toen in Den Haag wa- ren: hij heeft voor zich wel het kader van het provinciaalse leven door broken. Hij was gehuwd met Jeanne Agnes baronesse van Delen. Zij heeft zich bezig gehouden met de tuin- en bosaanleg, die zij heeft laten moderniseren naar Engels model, zoals dat toen in de mode was. On der andere zijn toen aangelegd het Delense Bosje en de Comedie: een openluchttheater met geschoren beukenhagen als coulissen. Het is thans (zij het met enige moeite) nog terug te vinden, liggend ten zuiden van het huis. Na Cornelis heeft zijn zoon Dirk op de Nijenburg gewoond, echter, hij stierf reeds in 1833, achterlatende een jong gezin met negen kinde ren. Hij heeft dan ook niet een maatschappelijke loopbaan kunnen vol- 7

Heylooer Cronyck | 1979 | | pagina 9