I 6 I komen vanuit Be- verwi jkNa zi jn dood in 1 712 is zijn dochter hem opgevolgd: Maria van Egmond van de Nijenburg. Zij werd op een goed moment beschouwd als de ri jkste vrouw van het Noorderkwarti er Maar het noodlot was zich al over deze fami lie aan het voltrekken: het geslacht was zeer uitgebreid, maar er waren veel onderlinge huwelijken en bin nen 20 jaar was de hele fami lie uitgestorven (1748). Ook deze Maria wilde het kapitaal binnen de familie houden en zij is ge huwd met haar neef Dirk van Egmond van de Nijenburg. Zij hebben geen kinderen gekregen, en toen zij overleed - haar man was al iets eerder overleden, - kwam haar hele bezit (zij bezat ook nog drie heerlijkheden, Schoort, De Egmonden, en een in Utrecht) volgens haar testament aan de Familie Van Foreest. Vroeger waren er al verschillende huwelijken geweest tussen de Familie Van Egmond van de Nijenburg en die Van Fo reest: haar moeder was Machteld van Foreest. Maria liet in de boven- achtergevel van het huis haar wapen zetten, dat daar nog te zien is. De familie Van Foreest was al eerder in Alkmaar tot het regentenpa triciaat doorgedrongen. De familie zelf komt oorspronkelijk uit Zuid Holland (in de Middeleeuwen uit de buurt van Leiden), is naar het Noor den gekomen en heeft zich ontwikkeld in stedelijke bestuursfuncties, eerst in Haarlem, later in Alkmaar. Een aantal van hen is in de 16e eeuw burgemeester van Alkmaar geweest. Daarna zijn zij nog naar Hoorn getrokken, en ook daar belangrijk geworden. De gehele familie is trouwens erg uitgebreid, er zijn nog verschi Ilende andere takken, ook in Noord Holland, aanwezig. Met name de Hoornse tak is tot wel- NIJENBURG VÓÓR DE MODERNISEERING VAN DEN VOORGEVEL. JVaar de teekening in kleuren van J. A. Crescent in 't bezit der familie Van Foreest Uit: "Buiten", gei'11 .weekblad, 13e jrg. nr. 16

Heylooer Cronyck | 1979 | | pagina 8