5 Egmond hebben er ook een rol gespeeld, Lamoraal van Egmond heeft er zeggenschap over gehad, en op dit kasteel waren als "kastelein", zaak waarnemer, mensen uit deze familie aanwezig, onwettige afstammelin gen van het grafelijke geslacht van Egmond. Bij het beleg van Alkmaar is het kasteel verdwenen en ook de kastelein"sfami lie werd ontslagen: de betrekking bestond niet meer. Maar de familie was inmiddels wel tot het regentenpatriciaat van Alk maar doorgedrongen: ze woonde in de gegoede huizen van de stad, te genover het Hof van Sonoy - zij noemde zich in die tijd "Van Egmond van de Nijenburg" als bewijs van haar afstamming van het oude grafe lijke huis van Egmond. Haar leden behoorden tot de regenten van Alk maar en van de hele regio. Een lid van dit geslacht nu heeft te Heiloo een "groot huis" zoals hij dat zelf noemt, gebouwd, - de voorloper van het huidige huis Nijenburg, en hij heeft dat genoemd naar het kasteel waar zijn voorvaderen welis waar niet de eigendom van hadden, maar waar zij wel hun macht en aan zien aan te danken hadden als dienaren van de Graaf van Holland. Dit was Gerard van Egmond van de Nijenburg, de eerste van de lijst der bewoners. Hij is overleden in 1636. Hij had al een huis in de stad Alk maar, en had dit alleen als buitenverblijf laten bouwen. De resten van dit huis zijn nog te vinden voor het tegenwoordige huis Nijenburg. Het huis is geërfd door zijn zoon Johan, die er waarschijnlijk ook gewoond heeft. Deze Johan was ook een aanzienlijk man. Hij heeft zich door de keizer van het Duitse Rijk laten benoemen tot Baron van het Heilige Roomsche Rijk. In het familiearchief berust het fraaie diploma, getekend door Keizer Joseph II zelf, met een prachtig wapen van Egmond erin getekend, en een gecalligrapheerd verhaal met een zeer opgesierde stamboom, waaruit de wettige afstamming van het oud adellijk huis van Egmond zou moeten blijken. Dergelijke adelsbrieven werden in die tijd wel meer gegeven. Johan heeft aan het huis verbouwd en wellicht is hij het al geweest die begonnen is met de afbraak om een nieuw huis, meer passend bij zijn status, te bouwen. Meer gegevens hebben we over zijn zoon Gerard, die heeft geleefd van 1646-1712. Dit is de eigenlijke bouwheer van het huidige huis Nijen burg, veel meer een edelmanswoning dan het vorige huis, dat meer op een boerderij leek. Deze Gerard is ook begonnen met de tuinaanleg. Daarvoor heeft hij beelden laten vervaardigen 1740) en een zoge naamde grot in de vijver: een stenen bouwsel, opgebouwd uit verschil lende wapenen van steen, later weer uit de vijver tevoorschijn geko men, en thans geplaatst aan de muur van het koetshuis. Hij heeft veel geld aan het huis en aan de tuinaanleg besteed: hij liet veel materialen

Heylooer Cronyck | 1979 | | pagina 7