En dan nog dit. Men behoeft niet bang te wezen, dat dit precedenten schept: de burgemeesters van heden staan zo lang niet meer in één ge meente; het zijn meer carrière-gerichte personen, die vaak een ge meente gebruiken als springplank voor een grotere, lees beter betaalde gemeente" Tot zover het citaat uit deze brief, dat ons wel aansprak, en dat wij gaarne hebben overgenomen, enerzijds omdat het historische en achter- grondinformatie geeft over het plaatsen van de fontein, anderzijds om dat het wel goed is, dat deze dingen eens onder de aandacht worden ge bracht. Niet alleen deze fontein is immers verdwenen, doch ook - om maar iets te noemen - het monument voor de gevallenen dat op het Groen tje heeft gestaan; de stenen bank aan de Ter Coulsterlaan ter herinne ring aan Burgemeester Vennik, terwijl wij nog recentelijk gewezen zijn op de verdwijning van het Wi 11 ibrordusbeeld aan de zijkant van de toren van de Katholieke Kerk aan de Westerweg. En het bovenstaande overwegende vraag je je inderdaad af: was het nu wel nodig, zonder meer tot verwijdering over te gaan? Was het niet mogelijk 't te sparen, een andere plaats te vinden? Ongetwijfeld zullen hiermede extra kosten zijn gemoeid, maar het behoud van cultuur kost nu eenmaal altijd Gaarne zouden wij de mening van onze lezers hieromtrent eens verne men. Het bestuur NIJENBURG EN ZIJN BEWONERS Bewerking van een lezing, door Mr.J.H. Rombach gehouden voor de Vereniging Oud Heiloo. Het grootste gedeelte van de navolgende gegevens komt uit het familie archief van de familie Van Foreest, dat sedert 1966 ter bewaring is gegeven in de Gemeentelijke archiefbewaarplaats te Alkmaar. Het heet het Familiearchief Van Foreest, maar behelst ook het archief van de Familie Van Egmond van de Nijenburg, uitgestorven in de 18e eeuw, een belangrijke Noordhollandse familie. De voorgeschiedenis van Nijenburg is niet erg oud, en gaat niet ver der terug dan tot het einde van de 16e eeuw. De naam en de familie be stonden reeds eerder in Alkmaar, maar hadden te maken met een kas teel, de Nijenburg onder Oudorp (cf. Mr. J. Belonje, De Twee Nijen- burgen bij Alkmaar). De naam is het enige dat zij gemeen hebben. Dit was een van de kastelen door Floris V gebouwd. In de Middeleeuwen was er een grafelijk slot, gebouwd aan de noordzijde van Alkmaar, met militaire betekenis, eigendom van de Graaf van Holland. De Graven van 4

Heylooer Cronyck | 1979 | | pagina 6