DE FONTEIN Van een van onze leden ontvingen wij een schrijven met betrekking tot de fontein, die voor de reorganisatie van het kruispunt Kennemerstraat- weg/Raadhuisweg/Dokterslaan voor het Gemeentehuis stond. Uit deze brief halen wij gaarne het volgende aan: "Zo als U wel zult weten, is deze fontein op 1 Juli 1930 aangeboden aan het Gemeentebestuur in verband met het 25-jarig burgemeesterschap van JhrN. van Foreest. Deze fontein is namens de gemeentenaren aan geboden door een uitvoerend comité, bij monde van de Heer A.N.K. Hop man. Op deze fontein bevond zich een herdenkingsplaat met inscriptie, die vermeldde het feit, dat Jhr. N. van Foreest 25 jaar burgemeester van Hei loo was Dat dit geheel aansloot bij de architectuur van het toen nog enkele ja ren oude gemeentehuis, moge blijken uit het volgende citaat uit het offi ciële programma van 1 Juli 1930: "Om 11 uur aanbieding van het hulde blijk namens de gemeentenaren, door de Voorzitter van het huldigings comité, den Heer A.N.K. Hopman. Dit huldeblijk bestaat uit een fontein, ontwerp van de Heer D. Saai architect te Alkmaar en bouwmeester van het gemeentehuis van Hei loo, welke fontein is geplaatst in het gazon voor het Raadhuis en met dit gebouw een schitterend architectonisch geheel vormt" Men had deze fontein kunnen verplaatsen bij de reorganisatie van het kruispunt naar de plek, waar zich nu de driehoek met rozen bevindt, tegen de haag van de Witte Kerk, waar voorheen de Heerenweg langs liep. Andere gemeenten in de omgeving hebben ook vaak een stoffelijk blijk ter herinnering aan langdurige burgemeesterschappen: Alkmaar, dat een lichtzuil heeft ter herinnering aan Mr. Wendelaar; Bergen een, die herinnert aan Burgemeester Van Reenen. Dit is een bank bij het Van Reenenpark, hij zit niet gemakkelijk maar blijft wel gehandhaafd. Beide zijn misschien volgens hedendaagse begrippen niet meer zo in, maar ze hebben wel historische waarde voor deze gemeenten. Tenslotte heeft het geslacht Van Foreest een zeer nauwe en langdu rige binding met Hei loo gehad, denk maar eens aan de zogenaamde "meerboeren" die in het verleden allen pachters waren van de Familie Van Foreest, aan het behoud van het Heilooer Bos, waar ook de Van Foreesten een belangrijk aandeel in hebben gehad, aan het starten van de ijsbaan in 1924, waarbij ook veel medewerking van deze familie werd ondervonden En tenslotte vraag ik niets nieuws, maar iets, dat volgens mij ten onrechte niet is teruggekomen, juist uit erkenning voor de generatie, die dit tot stand heeft gebracht. 3

Heylooer Cronyck | 1979 | | pagina 5