14 gemeenteschool bij aan de Westerweg. Nadat in 1920 de gelijkstelling van het bijzonder- en openbaar onderwijs tot stand was gekomen, deed het kerkbestuur pogingen tot het stichten van scholen voor rooms-katho- liek onderwijs. Dit had tot resultaat dat op 1 september 1923 de Maria- school aan de Mallevoortsdi jk in gebruik kon worden genomen. Een jaar later droeg de gemeente de tweede gemeenteschool - die door de ligging hoofdzakelijk door het rooms-katholieke gedeelte van de bevolking werd bezocht - aan het kerkbestuur over. Onder de naam Clemens Willibror- dusschool werd deze op 29 augustus 1924 als rooms-katholieke school voor gewoon lager onderwijs ingewijd. De heer W. Tamis, die als hoofd van de Wi I librordusschool werd benoemd, is tot aan zijn pensionering in 1956, zijn school trouw gebleven. De Mariaschool was vele jaren een meisjesschool, de Wi I librordusschool een jongensschool. De Kerkebuurt was een gezellige buurt. Ook voor de jeugd. Op voor haar belangrijke hoogtijdagen liet zij geen verstek gaan. Behalve het op Sint Maarten lopen met lampions, uitgeholde bieten, waarin een kaarsje brandde, of kleine stallantaarns, kende men hier het gebruik om op Vastenavond met de rommelpot langs de huizen te gaan. Dit in te genstelling met andere streken waar men dit gebruik op Driekoningen viert. Op Vastenavond klonk in de winteravond, hoog boven het eentonig "geschuif" van de rommelpot, de liedjes van de jongens en meisjes, die o.a. zongen: Vrouw, het is Vastenavond HoMannenHo We komen niet thuis voor vanavond Ho! Mannen! Ho! Hier een stoel en daar een stoel, op elke stoel een kussen Meidje, til je kinnebak es op dan flapt er een pannekoek tussen N.J. Speur TIJDREKENKUNDE IN KORT BESTEK De kalenderstijlen Tijdrekenkunde of chronologie is de wetenschap die zich bezig houdt met de wijze waarop de tijd gemeten of berekend wordt. Er worden twee soorten chronologieën onderscheiden, te weten: a. de mathematische of astronomische chronologie, die het verloop van de tijd bestudeert naar de regelmatig weerkerende bewegingen van de hemellichamen, b. de historische of technische chronologie, die de wijze bestudeert waarop de tijd in de dagelijkse omgang berekend en uitgedrukt wordt. m

Heylooer Cronyck | 1979 | | pagina 16