er een klant met een gulden verscheen. Enkele van de verkochte koeksoorten moesten ver van tevoren wor den bereid. De deeg voor de taai - nóg een specialiteit van Jonker - en bestemd voor Sinterklaas - werd half juni al bereid en op zolder op geslagen. Tegen Sinterklaas kwamen de harde "planken" taai-deeg te voorschijn om de bewerking tot taai te ondergaan. Daartoe was een ijzeren staaf aan een ring in de muur bevestigd. Met deze staaf sloeg men net zo lang op het deeg - soms een uur - tot het soepel werd. Ver moedelijk heette taai daarom voorheen: taai -taai Taaier kon het ni et De verdwenen mooie, oude woning van rietdekker Groot Ook een bekende persoonlijkheid in de buurt was de rietdekker Piet Groot. Zo ongeveer in de twintiger jaren heeft Groot het riet- dekkersbedrijf overgenomen van Arie Schut, die aan de Heerenweg woonde. Iedere dag toog Schut indertijd lopende naar de Schermer om daar de daken van de boerderijen met riet te bedekken. Piet Groot zet te het rietdekkersbedri jf voort aan de Westerweg. In het fraaie, lang werpige huis met de houten wanden, tegenover de kerk, heeft hij vele jaren met zijn vrouw Coba Meijer gewoond. Jammer, dat deze karakte ristieke oude woning, evenals de bakkerij van Denneman, moest ver dwijnen, toen "Overkerck" werd gebouwd. (Zie voor een afbeelding van de woning: "Oude ansichten van Heiloo", blz. 145). Dit mooie piek je Oud-Hei loo had, met een beetje goede wil, voor de sloop gespaard kunnen blijven. In het tegenwoordige gezinsvervangend tehuis "De Stolp" op de hoek van de Westerweg en de Pastoor van Muijenweg, woonde omstreeks 1915 Anton Bakker. Naast de kerk - op de plaats waar later de kleuterschool is gebouwd - was in het begin van deze eeuw een cafeetje. De eerste kastelein was Klaas van der Velden. Later verrees - tegenover de kerk - het café "De Vriendschap" van J. Groot. Groot, die tevens het beroep van schoenmaker uitoefende, deed na enige jaren de zaak over aan Van Tongeren. In de twintig- en dertiger jaren kwamen in "De Vriendschap" na kerk tijd vele Heilooërs samen voor het leggen van een kaartje of het spelen van een partijtje biljart. Ook boeren, die met paard en kar ter kerke waren gekomen, en hun paarden hadden gestald in de kerkestal, bleven in "De Vriendschap" nog wel eens plakken na kerktijd. In 1946 zijn "De Vriendschap" en de kerkestal bijna gelijktijdig uit het dorpsbeeld ver dwenen. School en de jeugd in de Kerkebuurt De jeugd in de Kerkebuurt bezocht tot 1908 de gemeenteschool aan de Wi 11ibrordusweg achter het Witte Kerkje. Toen kwam er een tweede 13

Heylooer Cronyck | 1979 | | pagina 15