8 tooien, die voor hem in het verschiet lag. Zijn echtgenote was Jacoba Elisabeth van der Palm, dochter van Professor J.H. van der Palm, beroemd theoloog uit de Franse tijd, minister van onderwijs: de familie Van Foreest bewoog zich wel in landelijk bekende kringen. Juist het grootgrondbezit was een van de kenmerken van de Nijenburg. De Familie Van Foreest heeft dit altijd in stand willen houden, gelukkig, want wij danken daaraan nu nog het gehele Heilooer Bos en wat daarbij behoort. In deze tijd kwam ook Nicolaas Beets op de Nijenburg. Heiloo was in die tijd bekend om de Hei looer Kring: de kring rond Dominee Hasebroek, die op de Oude Pastory woonde en daar een letterkundige en culturele kring om zich heen verzamelde met allerlei bekende mensen: Mevrouw Bosboom-Toussaint, Bakhuizen van den Brink, Potgieter. Deze mensen kwamen ook op de Nijenburg, want in die tijd behoorde de Fami lie Van Foreest tot de eerste burgers van Hei loo - met de Oude Pastory was het Huis Nijenburg het culturele centrum. In deze zelfde spheer kwam ook Nicolaas Beets - hij is eerst getrouwd geweest met Alida van Foreest, na haar dood met haar zuster. Hierna bewoonde de oudste zoon, Cornelis, de woning. Dit was een figuur uit de politiek. Hij was kamerlid te Den Haag en behoorde tot de ultraconservati evenHij was derhalve niet steeds in Heiloo. Hij was gehuwd met Johanna Elisabeth Loopuit, dochter uit een welvarende Schiedamse regentenfarni lie. Daarna is gekomen Pieter van Foreest, wederom met een meisje Beets getrouwd, - dezelfde familierelaties ko men telkens terug - Hij, die leefde van 1855-1922, is de man geweest, die gezien heeft, dat het op den duur niet meer mogelijk zou zijn een dergelijk groot landgoed particulier te exploiteren, en hij heeft het dan ook in 1913 ondergebracht in een particuliere NV. In die tijd is ook langzamerhand het arbeidsterrein van de familie Van Foreest van Hei loo af naar buiten verschoven - naar andere belangen, die men had. Wel had zij nog functies in Heiloo, men denke aan burgemeester N. van Foreest. Dan zijn we in de nieuwste geschiedenis aangeland. De familie Van Foreest stelde het voortbestaan van het huis en landgoed Nijenburg veilig door het over te dragen aan de Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten. DE KERKEBUURT IN HET BEGIN VAN DEZE EEUW In de vroeger zo genoemde Kerkebuurt: Kerkweg (Stationsweg tot sta tion), Westerweg en Mallevoortsdi jk (thans Pastoor van Muijenweg) woonden in het begin van deze eeuw heel wat nijvere ambachtslieden. Ik had het genoegen met enige Heilooërs, die hun kinderjaren in deze buurt hebben doorgebrachteen gesprek te voeren over de in vele op zichten "arme" maar toch ook soms zo "rijke" eerste decennia van

Heylooer Cronyck | 1979 | | pagina 10