van onze leden veel medewerking hiervoor verwachten! Overigens is het natuurlijk niet de bedoeling om maar alles wat ver kregen wordt zonder meer achter elkaar op te hangen en neer te zetten. Integendeel, er moet een bepaald systeem in zijn: speciale onderwerpen bij elkaar, bv. archeologie, adellijke landhuizen, geestelijk leven, onderwerp bij onderwerp. Bovendien moet natuur lijk de mogelijkheid bestaan, incidenteel iets, op een speciaal on derwerp gericht te exposeren, bv. als op grond van bepaalde ge beurtenissen hiertoe aanleiding bestaat. Dit kunnen ook exposities zijn van buiten Heiloo, als zij op deze regio betrekking hebben. In dit verband verwijzen wij U naar de uitnodiging voor de verga dering op 6 Februari a.s. Dan hopen we met U ook over deze zaak te discussiëren, ideeën op te doen, suggesties in ontvangst te nemen - en voor deze datum hebt U toch al gekeken of U iets hebt voor de oudheidskamer, voor ons aller oudheidskamer? Iets over het oudste archiefstuk uit het archief van de gemeente Hei loo Phillips, bij der gracien Goids hertoge van Bourgoingen, van Lotharingen, van Brabant ende van Lymburch, grave van Vlaendren, van Artoys, van Bourgoingen, palatin van Henegouwe, van Hollant, van Zelant ende van Namen, marcgrave des Heyligen Rijcx, here van Vrieslant, van Salms ende van Mechelen, doen cond allen luyden. Alzo onze goede luyden ende ondersaten van onzen dorpen van Oesdom, van Castrikom, ende van Heemskerck ons hebben doen te kennen geven hoe dat zij tot hair toe gehadt hebben bynnen elcx van horen voirseide dorpen zeven scepenen die alle te samen ter vierschair hebben moeten lopen ende anders hore zaken hantieren bynnen horen dorpe ende dair buyten tot allen tijden als dies nood was, tot groten coste ende moeynisse vanden dorpen ende scepenen voirseid. Ende want die voirseide dorpen arm zijn ende hore zaken wel ende genoechlicken doen ende hantieren zouden mit vijff scepenen gelijc anderen onsen dorpen in Kennemerlant die meerder ende rijcker zijn ende die oick niet meer dan vijff scepenen en hebben alzo zij zeggen, begherende an ons oetmoedelicken hun dat alzo mede te willen gonnen. Soe ist dat wij ansiende die armoede van onzen voirseide dorpen van Oesdom, van Castrikom, ende van Heemskerck ende oick dat andere onze dorpen dair omtrent geseten niet meer dan vijff scepenen en hebben dair zij hoire zaken dagelicx mede hantieren, den zeiven onsen dorpen ende ondersaten van Oesdom, van Castrikom, ende van Heemskerck voir ons, voir onsen erven ende nacomelingen 6

Heylooer Cronyck | 1978 | | pagina 8