zijn. Wij stellen ons voor, dat dit een centrum wordt voor heemkunde in het algemeen, een informatiecentrum voor ieder die zich verbonden voelt met Heiloo, zijn heden en verleden, zijn mogelijkheden, zijn om geving. Wie zijn de gebruikers van de oudheidskamer? Niet slechts een stel letje hobbyisten, hoewel vaak door hen het meeste werk wordt verzet; de oudheidskamer moet open staan voor eenieder die belangstelling heeft voor zijn heem; voor scholieren, die hier aanschouwelijk voor lichting kunnen ontvangen over hun woonplaats; voor nieuwe inwoners, die iets van hun nieuwe omgeving willen leren kennen. Dan wordt er in een oudheidskamer meer gedaan, dan alleen oude dingen bewaren. Dan worden er ook nieuwe dingen bewaard: zij zullen eens oud zijn, dan wordt er ook een bibliotheek gevormd. Wij stellen ons de Oude Pastory dan ook niet alleen voor als de pied terre voor de Vereni ging "Oud Heiloo", maar ook als een van de fraaie visitekaartjes van ons dorp, als een levend gegeven binnen de Heilooer gemeenschap. Tot zover een korte begripsbepaling. Wat moet er nu zo allemaal gebeuren? Op de eerste plaats wordt er verbouwd. De benedenverdieping wordt geheel gerestaureerd en op geknapt. Dit levert een expositieruimte op van ongeveer 80 m2 (de gehele benedenverdieping minus de entree). De bovenverdieping blijft voorshands zoals zij is met dien verstande dat de beide voor kamers tot een geheel worden samengevoegd. Er wordt aan gedacht, deze ruimte te zijner tijd in te richten met audio-visuele apparatuur. Dan komt het belangrijkste, de inrichting van het geheel. Wij hebben ons hieromtrent reeds in verbinding gesteld met verschillende instan ties, de Stadsarchief te Alkmaar, de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort, het Letterkundig Museum te 's-Gra- venhage; en principe-toezeggingen inzake medewerking hebben we reeds ontvangen, en we verwachten, nu er in feite gaat worden be gonnen hiervan ook daadwerkelijk hulp en steun. Maar dat is natuur lijk lang niet voldoende. Wij weten zeker, dat hier in Heiloo, bij diverse mensen ook nog het een en het ander aanwezig is, dat de moeite waard is tentoongesteld te worden. Wij hopen dan ook eigenlijk, dat men eens bij zichzelf te rade gaat om te zien of hij nog iets heeft, wat in de oudheidskamer een plaats zou kunnen krijgen. En hierbij gaat het er natuurlijk niet om, dat U oude kostbare familiestukken weggeeft, maar er kunnen foto's genomen worden; voorwerpen kunnen ook tijdelijk in bruik leen worden afgestaan, en na enkele maanden tentoonstelling krijgt U Uw eigendom weder terug. Het zal U duidelijk zijn, dat we vooral 5

Heylooer Cronyck | 1978 | | pagina 7