Geraadpleegde literatuur; Het Groot Previlegie en Hantvestboeck van Kennemerlandt en Ken- nemergevolgh, Wi Ilem GerritszLams, Amsterdam, 1664. Tegenwoordige staat der Vereenigde Nederlanden, 8e deel, Amster dam, 1750. De Nederlandse Stad- en Dorpbeschrijverdeel IV, L. van Ollefen, Amsterdam, 1796. Aardrijkskundig woordenboek der Nederlanden, 5e deel, A.J, van der Aa, Gorkum, 1844. Enqueste ende informatie upt stuck van der reductie ende reformatie van den schiltaelen, voertijts getaxeert ende gestelt geweest over den landen van Hollant ende Vrieslant. Gedaen in den jaere 1-494. Uitgegeven door R. Fruin, Leiden 1876. Ter Coulster, J. Belonje, Wormerveer, 1946. Bijdrage tot de historische geografie van Kennemerland in de middel eeuwen op fysisch-geografische grondslag, J.K. de Cock, Groningen, 1965. Geschiedenis en staatsinstellingen van Nederland tot in de 19e eeuw, J. Fox, s-Gravenhage, 1971. Van stads- en plattelandsbestuur naar gemeentebestuur, M.J.A.V. Koeken, 's-Gravenhage, 1973. Heer George van Cats en de Zandersloot Hoe oud de Zandersloot is laat zich moeilijk vaststellen. Het in ballast varen van zand gaat minstens terug tot de 16e eeuw, want de eerste Alkmaarse ordonnantie op het zandlanden dateert van 30 maart 1586 1). Op 4 februari 1617 stelde het stadsbestuur een or donnantie vast op het afzonden van landerijen, waarin de passage voorkomt: "De groote santslooten eenmael bij de stadt gemaeckt zijnde, zullen de zelve bij de gemeene sanders ende t'haeren costen onderhouden worden" 2). Tevens is sprake van dwarss loten, die on gedempt zullen blijven totdat de laatste kroften afgezand zijn. Hier uit is men geneigd te concluderen dat de Zandersloot in of kort na 1617 is ontstaan. Helemaal zeker is dit niet, aangezien niet blijkt waar men op dit tijdstip aan het afzonden was. Duidelijk is, dat ook op Alkmaars gebied veel zand is weggehaald. Zo is het gehele gebied van de tegenwoordige Alkmaarder Hout tussen 1609 en 1696 in vier 13

Heylooer Cronyck | 1978 | | pagina 15