12 illustreerde duidelijk, dat van een verbetering van de levensomstan digheden op het platteland in het geheel geen sprake was. De na af loop van deze strijd door de landsheer opgelegde zware boeten voor de bevolking, droegen bepaald niet bij tot verbetering van de geschet ste situatie. Een ten behoeve van deze belastingheffing opgesteld ge schrift uit 1494 vermeldde, dat zich in Heiloo en Oesdom totaal 115 haardsteden bevonden, terwijl er voor een tiental jaren nog 138 haardsteden werden geteld. Het inkomen van de bevolking was ge middeld met een kwart verminderd en een verdere achteruitgang werd in de hand gewerkt door het voortdurende vertrek van inwoners, die op deze wijze de zware belastingdruk trachtten te ontlopen. Tegen het aflopen van het octrooi in 1497 werd dan ook opnieuw een verzoek van gelijke strekking als dat van 1483 ingediend, waarop door de landsheer eveneens gunstig werd beschikt, zij het dat nu een termijn van 12 jaren werd aangehouden. Maar ook bij de afloop van deze termijn in 1509, bestond er geen aanleiding van de ingeslagen weg terug te keren. Integendeel, de heer Anthonis van Nyevelt deed in naam en als gemachtigde van Maria van den Coulster, ambachtsvrouwe van Heiloo en Oesdom en mede namens de buren en ingezetenen van beide plaatsen het verzoek aan de landsheer, de situatie van de afgelopen jaren "ten ewigen dage" te laten voortduren. Omdat "de voorseide twee plecken binnen der voorschreven tijdt van 12 jaren niet gepopuleert noch gemenighvuldight en zijn, alsoo zy waren voor den slagh voorschreven, maer mits der oorlogen ende ander si ns meer gediminueert, soo dat de buren ende ingesetenen van dien by armoede dagelijcks vertrecken in andere plecken, tot geheele destructie van dien" De landsheer, keizer Maximi liaan, stond het verzoek toe en bij hand vest van 17 juni 1509 werden Heiloo en Oesdom definitief met elkaar verenigd. Ondanks de samenvoeging bleven de "buurten" van beide plaatsen nog gedurende lange tijd alszodanig herkenbaar. De buurten van Heiloo waren: Boekei, Oosterzij-noordeinde, Ooster zij-zuideinde, Vennewater en de Kerkbuurt. De buurten van Oesdom waren: Zevenhuizen, Ewisbuurt, Westzijde, Noordeinde en de Obrechtslaan. Laatstgenoemde laan vormde de oude banscheiding tussen Heiloo en Oesdom. A.A, Veer

Heylooer Cronyck | 1978 | | pagina 14