der grondbelasting gedesigneerd onder no. 84 en 85." Het restant van de molen werd na de overdracht spoedig opgeruimd. Bijna honderd jaar later, ik vertelde het u reeds, is het molenhuis afgebroken. N.J.Speur Noten 1) Zie "ter Coulster" van Mr.J. Belonje - blz.48 - (uitgave Meijer, Wormerveer 1 946) 2) Zie "ter Coulster (blz. 52) G ER RIT VAN DEN BOSCH EN DE WILLIBRORDUSPUT Gerrit van den Bosch (1858 - 1931) moet een wonderlijk man geweest zijn. Van beroep margarinefabrikant zat hij bijna 30 jaar in de Alk- maarse gemeenteraad voor de RKStaatspartijHij was de grote pro motor van de hernieuwing van de devotie tot O. L. Vrouw ter Nood. Er ging geen dag voorbij of men kon hem op het bedevaartsterrein aantref fen. Daarbij werkte hij met veel enthousiasme voor het herstel van de Abdij van Egmond en zette hij zich in voor het terugvinden van de Adel- bertusput. Je vraagt je af waar deze bedrijvige man zijn tijd vandaan haalde Deze Gerrit van den Bosch had ook bemoeiingen met de Willibrordus- put bij het Witte Kerkje. Uit zijn haastige aantekeningen - nu vijftig, zestig jaar geleden gemaakt - zal ik proberen een leesbaar verhaal samen te stellen. Rond 1870 moet de put met toebehoren er ongeveer zo uitgezien heb ben: achter de put bevond zich een hoge paal met wip, waaraan door een haak aan een ring een lange staak was bevestigd. Onder aan de staak hing een aker met een gaatje in de bodem. Had men de emmer vol geput, dan liep het water er in een fikse straal uit. Maar niet zo vlug of men kon nog net zijn fles of kruik vullen. Aan de overkant van de weg lag een oude sarcofaag. Men kon de lange staak ver genoeg over de weg halen om de stenen trog met water te vullen om er het vee uit 8

Heylooer Cronyck | 1978 | | pagina 8