1 spoedigste te doen bijeenkomen teneinde de middelen te beramen, waardoor nog in den loop van dit jaar in dat gemis zoude kunnen wor den voorzien, zullende ik Uw voordragt deswegens in den loop der volgende maand tegemoet zien. Terwijl de gemelde raad wijders zal behoren over te gaan tot het ontwerpen van de nodige reglementen zoo tot den dienst der spuit als tot weering van brand, waartoe voor zooveel dezelve op Uwe gemeente appellabel kunnen worden gemaakt (van toepassing kunnen zijn), zullen kunnen strekken de voorschrif ten welke ik UEd. bij dispositie (beschikking) van 21 november 1821 (prov. blad nr. 79) heb kennelijk (bekend) gemaakt en die ontwerpen ten spoedigste ter approbatie (goedkeuring) van heeren Gedeputeerde Staten aan mij in te zenden. Uit de bovenstaande brief blijken in feite twee punten. Daar is in de eerste plaats, dat de hulpmiddelen voor de brandbestrijding, zo als die in 1823 wel aanwezig hadden kunnen zijn, er in werkelijkheid toch niet waren. Vermoedelijk is de troosteloze financiële toestand der gemeentelijke middelen daar in hoge mate schuldig aan (de gemeen te telde in die jaren nog steeds maar j- 350 400 inwoners; bovendien was de draagkracht van de wel voor belastingbetaling in aanmerking komende ingezetene maar zeer pover). Het tweede punt is, dat de beveiliging van de ingezetenen tegen brand sedert 1760 eerder achteruit is gegaan, dan dat in die tussenliggende periode krachtdadig aan die beveiliging was gewerkt. Ook daarbij is naar de feiten aanwijzen, de zorgelijke financiële toestand der ge meente van doorslaggevende betekenis geweest. P. H. J. van Loon. Van nog maar 40 jaar geleden "Heiloo nog lang niet ontaard in een tweede Oss!" In de Heylooer Cronyck van December 1977 werd de vraag gesteld: Wie heeft er nog oude "Uitkijkposten?", het werd een reden voor ons om eens te neuzen in een verzameling oude stukken. Wij vonden er niet oude "Uitkijkposten" onder, maar wel een der voorlopers ervan, namelijk het "Advertentie- en Nieuwsblad voor Heiloo". Het verscheen eveneens als weekblad en op dezelfde drukkerij werd het gedrukt, al was toen de drukker-eigenaar Eriks Drukke rij en Binderij. Voor ons hebben we het nummer van 19 Februari 1971 Het is nog maar 40 jaar geleden, maar toch ziet men al het grote verschil van opzet en wijze van redigeren. Laten we wat citeren uit een verslag over de toen al grenswijzigingsperikelen tussen Alkmaar en Heiloo. Naar aanleiding van een bijeenkomst

Heylooer Cronyck | 1978 | | pagina 13