wel eens gaan kijken waar de burgervader uithing. Na lange tijd wach- ten ten kwam zijne edelachtbare aangesjokt. Hij was minimaal beleefd en die toen hij met zijn gasten de put ging bekijken, bleek de burgemeester eei er zich niet in het minst om te bekommeren of het monument er ver- raï waarloosd uitzag of niet. Zo'n put van een heilige zei hem totaal niets. vai Hij deelde de beide heren mee dat er in de gemeentekas geen geld was, hij maar als zij kans zagen het nodige bedrag bij elkaar te brengen, dan V°1 was hij van harte bereid in de gemeenteraadsvergadering een gunstig P01 advies uit te brengen. wa Met architect Cuypers was Gerrit van den Bosch het al spoedig vo< eens dat de put te veel besloten lag in de berm van de begraafplaats. onl Het geheel zou een monumentaler karakter krijgen als er rond de put hel wat meer ruimte vrij kwam, die dan bedekt kon worden met schelpen ro< of grint. Daarom heen moest een haag van hulst of taxus geplant wor- zir den, maar liefst van hulst. we Cuypers meende terecht dat er pogingen in het werk moesten wor- den gesteld om aan geld te komen en hij wilde van den Bosch alvast da 25 geven. Maar deze weerde dit af. Hij was van mening dat ze er ve geen cent aan moesten spenderen als de gemeente Heiloo niets gelegen de was aan zulk een waardevol monument. Ze hadden niet eens in de gaten 1 dij dat ze er zelfs profijt van konden hebben. Zulk een historische plek tij trekt toeristen en geeft bekendheid aan een dorp. "Laat de gemeente in' Heiloo er dan ook de schande maar van dragen!" merkte van den Bosch aa nog op. Hij had een eerste poging gewaagd. Hij wachtte op later. °P Hoe het precies gegaan is, herinnert hij zich niet meer, maar door ma de heer P. de Lange, zwager van voornoemd edelman en met wie van sn den Bosch jaren lang in Alkmaar prettig had samengewerkt in de Ver- ge eniging van Volkshuisvesting, kwam hij in relatie met de heer Maas he Geesteranus. Ook deze was een zwager van de heer van Foreest. Hij ov woonde in Heiloo en was lid van de gemeenteraad en als van den Bosch st< zich niet vergist, ook reeds wethouder. Met hem had hij een gesprek en over de vervallen Willibrordus-put. Maas Geesteranus was een ont- bi, wikkeld en vooruitstrevend man. Hij had er wel oren naar. Hij was 't j_j( volkomen met van den Bosch eens, dat het de gemeente tot eer strekte zulk een monument te bezitten. In de raad werd dan ook besloten dat ee het putje opnieuw gerestaureerd zou worden en wel onder leiding da van Bouman die zich met van den Bosch in verbinding moest stellen. Deze laatste wendde zich toen tot jhr. Riemsdijk, directeur van het Historisch museum te Amsterdam om inlichtingen omtrent de wapens Wi die naar zijn mening op het hek moesten worden aangebracht nl. van het bisdom Utrecht, van Noord-Holland en Heiloo. Toen Cuypers van den Bosch ook eens wees op de kosten die hij als architect moest maken, reageerde hij laconiek:"Ik doe mijn werk gratis en architec- di 10

Heylooer Cronyck | 1978 | | pagina 10