6 streeks 1400 vergroot. In 1573 is zij gelijk met het kasteel verwoest, maar in 1631 met subsidie van verschillende steden en de Staten van Holland weer opgebouwd, en zoals gebruike lijk in die tijd moesten deze in de kapel een raam hebben waar in hun gift vereeuwigd was. De abdij had een beperkte zielzorg in het bisdom Utrecht. Zij was niet onderhorig aan de bisschop, maar voor de plaat sen, waar zij kerken had, was de abdij voor wat dat betreft wel onderhorig aan de bisschop: de bedienaars van de kerken werden door de bisschop benoemd. De abdij kon op verschillen de manieren kerken krijgen. Zij kon zelf kerken bouwen, zo als verschillende grondeigenaren en edellieden ook deden: die bouwden een kerk, zochten zelf een geestelijke en vroegen dan de bisschop deze in hun kerk te benoemen. Op deze wijze had de abdij twee kerken, de buurkerk te Egmond Binnen en de kapel te Wimmenum op het Woud. Een andere mogelijkheid was dat de bouwer of eigenaar van een kerk deze opdroeg aan de abdij. De graaf van Holland heeft verschillende kerken, die oorspronkelijk behoorden tot de abdij van Echternach in Lu xemburg opgedragen aan de abdij van Egmond. Het is mogelijk dat de abdij van Egmond is gesticht juist om de invloed van de abdij van Echternach te beknotten. Al heel vroeg is er onenig heid geweest tussen de graven van Holland en de abdij van Ech ternach omdat de graven zich steeds meer als eigenaren van de kerken en hun bezittingen gingen gedragen. Rond 1156 is deze strijd beslist: de Graaf zond zijn kapelaan Wibo en de abt van de abdij van Egmond naar Echternach om een definitieve over eenkomst te sluiten. Een andere manier, waarop de abdij in een parochie invloed kon uitoefenen, was, als de abt het patronaatsrecht van die parochiekerk had. De kerk was dan niet van hem, maar hij had wel het recht om aan de bisschop de pastoor ter benoem ing voor te dragen. Het is thans zeer moeilijk uit te maken welke kerken eigen kerken van de abdij waren en van welke kerken de abt alleen patroon was. Van de kerk van Heiloo is het wel zeker, dat deze kerk geihcorporeerd was aan de abdij, en dat dus de kerk met al haar bezittingen en goederen eigen dom was van de abdij. Bij een eigen, of geïncorporeerde kerk had toch de abdij het volle bezit, maar ook alle kosten, en moest zij het honorarium van de pastoor betalen. Bij de pa- tronaatskerk had de abt alleen het recht van voordracht voor

Heylooer Cronyck | 1977 | | pagina 8