terug omdat Haarlem gevallen was en deze troepen gevaar lie pen afgesneden te worden. Om niets voor de Spanjaarden over te laten hebben zij alle kerken en kastelen in brand gestoken en verwoest waar zij gelegerd waren. Op deze datum is de ab dij in brand gestoken, ook het slot op De Hoef en de kerk van Bergen, en ook het Witte Kerkje in Heiloo. In 1947, bij opgra vingen, is de westzijde van de oude abdijkerk gevonden zodat men de kerk heeft kunnen reconstrueren. De parochiekerk, naast de abdij gelegen, is pas omstreeks 1800 gesloopt en hiervoor in de plaats is het huidige Protestantse kerkje geko men. Van de inboedel van de abdij is nog wel het een en ander gered- De monniken hebben reeds einde Maart - begin April de abdij verlaten: zij hebben dus nog gelegenheid gehad iets van de kostbaarheden te redden. De abt van het klooster was geestelijke, deze mocht geen oorlog voeren, noch voor een wereldlijke rechtbank verschij nen, dus in gevallen van een proces of oorlog moest de abt een plaatsvervanger hebben. Deze was vaak een van de here- boeren uit de omgeving. Rond 11 50 had een van die hereboeren, een zekere Dodo, zich zeer verdienstelijk gemaakt bij het bou wen van de tweede abdijkerk. Als beloning heeft de abt hem toen aangesteld als "advocatus", dat wil zeggen als plaatsver vanger van de abt bij oorlogen en rechtszaken. Bovendien kreeg hij een hofstede met zes huizen op Egmond aan de Hoef. Daar heeft hij een heuvel opgeworpen en een gevechtstoren opgericht: het begin van het kasteel van de Heren van Egmond. De gevechtstoren is in 1205 verwoest in de oorlog tussen de graaf van Holland en de graaf van Loon. Daarna is een stenen ommuring aangebracht met twee gevechtstorens. Dit ronde kasteel is in 1315 verwoest door de West-Friezen toen de Heer van Egmond zelf met de Graaf van Holland op oorlog was in Vlaanderen. Zijn zoon is begonnen met een grote vier kante gevechtstoren, een donjon, hetgeen door zijn nakomelin gen is uitgebouwd tot het vierkante kasteel. In de 15e eeuw is de voorhof aangebouwd, in de 16e eeuw de grote ingang met toren en ophaalbrug. De verhouding abdij - kasteelheren werd hoe langer hoe slechter: de laatstgenoemden wilden de rechten van de abt, met name voor wat betreft rechtspraak en belastin gen, overnemen. De kapel, naast het kasteel is een geschiedenis apart. Merk waardigerwijs is deze buiten het kasteel gebouwd, en om- 5

Heylooer Cronyck | 1977 | | pagina 7