graven kon worden. Op nagenoeg de plaats van de huidige abdij heeft Dirk I een nonnenklooster opgericht. Om het meer aanzien te geven, heeft hij het lichaam van Adelbert laten op graven en overgebracht naar de kloosterkerk. Het verhaal gaat, dat bij het opgraven van he"f lichaam uit de grafkuil de bron is ontstaan - wat heel goed mogelijk was, want de duinen waren toen nog zo waterrijk, dat je niet diep behoefde te gra ven om water te vinden. Dirk II, de zoon van Dirk I vond een nonnenklooster in de ze streken niet op zijn plaats, en heeft er een mannenklooster van gemaakt. Hij heeft een stenen kerk laten bouwen wat iets bijzonders was, zeker in deze streken, waar geen natuur steen te vinden was: dit moest van verre worden aangevoerd. Een van de oudste bewijzen van het bestaan van dit klooster is een Evangelieboek, zich thans bevindende in de Koninklijke Bibliotheek te s-Gravenhagedat de graaf in België heeft laten vervaardigen, en dat hij de abdij ten geschenke heeft gegeven. De monniken zelf hebben op de schutbladen ervan fraaie pentekeningen aangebracht, de oudste overblijfselen van schilder- en tekenkunst in ons land, de een voorstellen de de aanbieding van het boek door graaf Dirk II voor het altaar van de kloosterkerk, een tweede voorstellende het hu welijk van Dirk met gravin Hildegardis (rond 950). Het stich tingsjaar van de abdij is niet precies bekend, doch is van de ze tijd. Bij het bouwen van de nieuwe abdijkerk in 1952/3 is een maskerkapiteel gevonden, zeer waarschijlijk uit deze kerk stammende Rond 1140 is de eerste kerk vervangen door een tweede stenen kerk met behulp van Graaf Dirk V en Gravin Petronella. Deze kerk moet veel geleken hebben op de huidige kerk van Susteren. Zeker in het jaar 1100 bestond er in de abdij een kloosterschool, die overigens alleen werd gebruikt om toe komstige monniken op te leiden - vanaf 1400 werden de monni ken naar stadsscholen gestuurd te Leiden en zelfs Arnhem; daar waren beroemde scholen, en de monniken verbleven daar dan ongeveer twee jaar. Rond 1350 is er al sprake van een orgel in de abdijkerk. De abdij is verwoest in 1573. Vanaf Driekoningen 1573 had de abdij inkwartiering van troepen die in de omtrek van Alkmaar gelegerd waren om deze stad te hulp te kunnen komen in geval van belegering. Op 7 Juni riep de Prins de troepen 4

Heylooer Cronyck | 1977 | | pagina 6