van 1 9 September: Drs. J.P.H. Bertrand, Kapellaan 13 Heiloo (02205-1288), voorzitter Mr. W.A.M. Admiraal, Stationsweg 28 Heiloo (330179), secretaris A.A. Veer, Nassaulaan 11 Bergen (NH), (02208-5250), penningmeester Mevr. C.M. Haasjes-Strooker, Kennemerstraatweg 1 51 Heiloo (332189) A. W. Jensch, Schuine Hondsbosschelaan 49 Heiloo (330231) H.E. Oostendorp, Nic. Beetsweg 50 Heiloo (330187) Drs. P. Wijn, Dokterslaan 22 Heiloo (334426) DE ABDIJ VAN EGMOND EN HAAR RELATIE TOT HEILOO Kort resumé van de lezing van Pater Hof, gehouden op donderdag 19 Februari 1976. In het begin van onze jaartelling liep de Rijn langs Utrecht en mondde uit bij Katwijk. Maar een jaar of tien geleden zijn in deze omtrek grondboringen verricht door de Geologische Dienst, en daarbij heeft men ontdekt, dat hier door Noord- Holland vanaf het oude IJ nog een rivierbedding heeft gelo pen, die tussen Egmond en Bergen in zee uitmondde. Dit is, via de Vecht en het IJ een derde Rijn-arm. Dit kan nogal wat consequenties hebben voor de geschiedenis van onze streek. U kent het verhaal van Willibrordus, die in Katwijk geland zou zijn, en dan doorgetrokken is naar Utrecht. Het is natuurlijk heel goed mogelijk, dat hij hier aan land gekomen is en via Heiloo, Oegstgeest en Voorhout - hier staan kerken aan Willi brordus gewijd - naar Utrecht getrokken is. Deze streek, waar dan ook Heiloo in ligt, moet men zich als een soort wad denzee voorstellen. Bij vloed kan een platboomd vaartuig van uit zee binnenkomen. Aangezien men zo hier vanuit zee op land kon komen, ligt het voor de hand, dat er nederzettingen gevestigd werden, en zo kan men veronderstellen, dat Heiloo, Akersloot en Egmond uit het begin van onze jaartelling dateren. Zekerheid bestaat hieromtrent natuurlijk niet hoewel er bij op gravingen op het abdijterrein voorwerpen gevonden zijn uit de eerste eeuw van onze jaartelling, onder andere Romeinse voorwerpen uit de 1e, 2e en 3e eeuw. Een van de sporen van 2

Heylooer Cronyck | 1977 | | pagina 4