van de kerk, aangekocht om daar de bewaarschool en de biblio theek te bouwen; daartoe wordt de genoemde lening nog eens verhoogd met 29.000, Op Donderdag 15 Juli 1925 wordt de kerk voor de laatste maal gebruikt. Omdat de nieuwe kerk op dezelfde plaats moet komen als de oudeworden vanaf deze datum de Zondagsmissen gehouden op Kapel. Op 11 Februari 1927 wordt door Pastoor Van Meeuwen zelf, geassisteerd door Deken Rengs uit Alkmaar en Kapelaan Van Kessel de eerste steen gelegd. De steen die dit vermeldt, vindt U nu nog bij de Zuidelijke ingang van de kerk. De pastorie werd met een nieuw verbindingsstuk aan de kerk verbonden. Dan wordt op 22 Augus tus 1927 (precies 60 jaar na de eerste steenlegging van de vori ge kerk) de kerk ingewijd door Mgr. Callier, Bisschop van Haarlem Was het interieur, bij gebrek aan middelen, aanvankelijk zeer sober, het werd steeds meer uitgebreid en verfraaid. Zo werden de schilderingen van het priesterkoor in het voorjaar van 1930 aangebracht door Wijnand Geraets; dertien jaar later werd de Doopkapel beschilderd. Deze en ook andere attributen voor de verfraaiing van de kerk werden bekostigd uit het siera- denfonds, een speciaal fonds, waarvoor vijf maal per jaar werd gecollecteerd: op Pasen, Pinksteren, Maria ten Hemelopneming, Willibrordusdag en Kerstmis. Ook op andere manieren moest aan de nodige gelden gekomen worden: éénmaal per maand was er een speciale collecte voor de nieuwe kerk en er bestond ook nog het zogenaamde Lammerenfonds: jaarlijks werden door Kerk en Armbestuur lammeren aangekocht, die door verschillende ag rariërs in de weide werden gebracht, en het volgende voorjaar als schapen werden verkocht. De winst kwam ten goede aan de kerk en aan het armenfonds. Zij die geen lammeren konden wei den, konden een gift schenken om de aankoop van de lammeren mogelijk te maken. In hetzelfde jaar 1930 worden er drie klokken aangeschaft, genaamd Willibrordus, Maria en Adrianus. Laatstgenoemde wordt door Pastoor van Meeuwen zelf geschonken en draagt dan ook zijn naam. Ze hebben niet lang dienst gedaan: in 1943 worden zij door de Duitsers gevorderd; en weggevoerd; later krijgt het Kerkbestuur officieel bericht, dat deze klokken zijn ver smolten. Eerst op 4 Mei 1948 zullen er weer drie nieuwe klokken kunnen worden opgehangen. Na verscheidene jaren sparen wordt het Liduinabeeld aange- 15

Heylooer Cronyck | 1977 | | pagina 17