En inderdaad moest reeds 11 jaar na de wijding 1000,= worden geleend voor herstellingen, twee jaar later nog eens 700,= en in 1893 wederom 1000,= voor herstelwerkzaam heden aan onder meer de twee torens. Deze kerk, met haar beide torens, werd naast de oude gebouwd. Sommigen echter waren van mening, dat het be ter was, om de kerk meer naar het centrum van het dorp toe te bouwen, en wel aan de Straatweg. Het feit echter, dat op de huidige plaats het toen nog jonge kerkhof lag, en een grote tuin voor de Pastoor, gaf de doorslag om de nieuwe kerknaast de oude te bouwen. Zij bevatte nog geen 500 plaat sen, maar was voor de parochie groot genoeg: in 1870 bij voorbeeld waren er 757 parochianen, in dat jaar werden er 34 gedoopt, zes huwelijken werden gesloten en 1 5 parochi anen stierven. Het "tractement" van de Pastoor bedroeg 400,= per jaar. In genoemd jaar vermeldde de rekening van de kerk een totaal bedrag van 3.170,68^. Uit deze kerk zijn nog verschillende voorwerpen be waard gebleven en in de huidige kerk gebruikt. Het beeld van Willibrordus, thans aan de toren staande, stond tussen de beide torens in; de preekstoel heeft ook in de huidige kerk dienst gedaan evenals de beide zij-altaren; de kruisweg staties zijn ook thans nog aanwezig, evenals de pastorie, die tegelijk met de kerk in 1868 is gebouwd. In 1921 wordt de bouw aanbesteed van het Zusterhuis aan de Mallevoortsdijk (thans de Muziekschool aan de Pastoor van Muijenweg), de bewaarschool, de Bruno en de Meisjes school, voor in totaal 81 .525, Op Woensdag 29 Augustus 1923 deden de zusters hun intrede in het klooster, dat de Zondag daarvoor voor eenieder ter bezichtiging was openge steld. Alle Katholieken waren uitgenodigd "bij deze heugelijke gebeurtenis de vlaggen uit te steken"Twee dagen later werd de school ingewijd na een "solemneele H. Mis". Hierbij wa ren onder meer aanwezig de Burgemeester, de beide Wethou ders en de Gemeentesecretaris. Op 14 October 1923 wordt Pastoor Van Meeuwen geïnstal leerd door de Deken van Alkmaar. Twee jaar later maakt hij de parochianen bekend, dat er een nieuwe kerk zal worden gebouwd: de oude is èn slecht gebouwd èn te klein. Een le ning van 120.000,= op schuldbekentenis wordt uitgeschreven. In hetzelfde jaar wordt de herberg, gelegen naast het terrein 14

Heylooer Cronyck | 1977 | | pagina 16