VIJFTIG JAAR WILLIBRORDUSKERK Een korte schets van een parochie. Nadat "d'oopenbaare R.Cath. Godsdienst er is onder geraakt", zijn in de 16e eeuw wellicht aanvankelijk de diensten gehouden bij de gelovigen thuis. De parochie van de H. Willibrordus als zodanig bestond (misschien moeten we zeggen: was blijven be staan) reeds; want sedert 1650 vinden we een aaneensluitende reeks pastoors. Er staat vermeld, dat onder Pastoor G. Hoo- genboom, een Heilooèr van geboorte, in 1681 een kerk wordt gebouwd en met riet wordt gedekt. Dit bouwwerk, waarvan af beeldingen nog in het bezit van de parochie zijn, had niet veel weg van een kerk. Welhaast zeker is, dat de Katholieken ook in Heiloo zich moesten beperken in de uitoefening van hun gods dienst, die slechts, zoals ook elders in de Republiek, ooglui kend werd toegestaan, getuige het feit, dat de opvolger van Pastoor Hoogeboom, Pastoor N. Heinis, na tien jaar in Heiloo te zijn geweest, moeilijkheden kreeg met de Baljuw, die hem dwong, Heiloo te verlaten. Tijdens het pastoraat van Pastoor Turigh (1751-1770) wer den er diverse verbeteringen aan het kerkje aangebracht, met name kwam er een orgel. Onder Pastoor M. Geurs (1838-1866) werd het kerkhof aangelegd, dat het eerste Katholieke kerkhof in het dekenaat Alkmaar was. De inwijding ervan vond plaats op 1 5 Juli 1841 Deze Pastoor is ook begonnen met de voorbe reidingen voor de bouw van een nieuwe kerk. Onder zijn opvol ger, Pastoor J.B.F. Roelvink, werd hiervoor op 22 Augustus 1867 de eerste steen gelegd. Het recht om deze eerste steen te mogen leggen werd voor 300,= gekocht door Nicolaas Kraakman; vele anderen kochten eveneens het recht om een steen te mogen leggen, hetgeen de kerk een opbrengst oplever de van in totaal 426,80. Bij deze gelegenheid werden ook door anderen, onder wie de Burgemeester, Gemeente-ontvan ger, de beide geneesheren en de Dominee - allen niet-katholiek - giften geschonken. Op 29 October 1868 heeft de toenmalige Bisschop van Haar lem, Mgr. Wilmer, de nieuwe kerk gewijd. Tijdens de bouw er van was er slecht toezicht, en er is bij de bouw dan ook erg geknoeid: opgetekend is het verhaal, dat op de dag van de con secratie de Pastoor tot de Bisschop zei: "Monseigneur, gebruik a.u.b. maar veel wijwater, want de kerk is met jenever gebouwd" 13

Heylooer Cronyck | 1977 | | pagina 15