4 abt Wilfred, die in 666 tot bisschop van York werd gekozen. Deze Wilfried had schipbreuk geleden op de Friesche kust (678) bij zijn terugkomst uit Rome, en hij heeft een winter onder de Friezen verkeerd. Politieke en kerkelijke onenigheden, die een nadelige invloed hadden op het kloosterleven, waren voor Willibrord aanleiding in 678 naar Ierland te gaan. In het benedictijner klooster te Rathmelsigi, gelegen aan de oostkust van Ierland en thans Meifort geheten, ontving Willibrord de priesterwij ding. Abt en leraar van Willibrord was Egbert, die zelf ook onder de Friezen had gepredikt, doch die na twee jaren ont goocheld naar Rathmelsigi terugkeerde. Ierland was in de 5e eeuw tot het christendom gebracht. In de vroege middeleeuwen gold Ierland algemeen als het "eiland der heiligen". De Ierse kerk verschilde op velerlei gebied met de kerk van Rome. Men had een aparte berekening voor het Paasfeest, een bijzondere doopritus en de z.g. oor biecht. Pippijn van Herstal, een Frankische Hofmeier (Het Fran kische Rijk kende toen geen koningen), had omstreeks 690 de Friezen onder Radboud overwonnen. De Franken kenden sinds de 6e eeuw reeds het christendom. In 687 had Pippijn alle macht in handen en toen vroeg hij Egbert om missiona rissen naar Friesland te willen zenden. In de late herfst van het jaar 690 landde Willibrord met zijn metgezellen (Switbert, Akka, Wille ijk, Adelbert, Marchellus, Wigbert, Levijn, Weerenfried, Ewald de Witte en Ewald de Zwarte) bij de monding van de Rijn in Holland. Volgens de overleve ring droeg Willibrord bij zijn prediktochten dikwijls een fles wijn bij zich, waaruit hij "de arme dorstigen liet drink en en waarbij de fles nimmer leeg raakte". Deze wijnfles zou na zijn dood in Zeeland zijn gevonden. De plaats waar deze fles bewaard werd zou de naam Vlessingen (Vlissingen) hebben gekregen. Vlissingen voert in haar wapen inderdaad een wijnfles. Willibrord kwam met een vaste bedoeling naar het kontinent. Hij wilde de apostel van Friesland worden, wiens bewoners onder leiding van de gewelddadige Radboud tot nu toe alle "bekeringspogingen" hardnekkig hadden weer staan. Willibrord heeft een poging gedaan om Radboud (679?-

Heylooer Cronyck | 1977 | | pagina 6