Maar Beets schreef ook: "Maar velen uwer collegae zetten ons in een schokkende, naauwe en dreunende, vuile, tochtige, harde, tuitelige doos; een soort van groote rammelende builkas op vier wielen, in de eene hebben wij geen plaats voor onze dyen, in de andere geen ruimte voor onze knieën; uit deze komen wij met bevrozeri teenen, uit gene met een stijven nek; wij rijden ons ziek, wij rijden ons hoofdpijn, wij rijden ons dóór, wij meenen gek te worden van het gesnor aan onze ooren en het gedender aan onze voeten." Het einde van de postwagen kwam toen de spoorwegen hun intrede deden. Nu reed er in 1867 wel een trein door Heiloo, maar die stopte er niet, althans niet voor het personenvervoer. Later kwam er een spoorweghalte (bij de Kerklaan) en in 1887 begon men pas te denken aan een station in Heiloo. In de tachtiger jaren ontving het gemeentebestuur meerdere concessie-aanvragen voor de aanleg en exploitatie van tramlijnen. Zo kwam er in 1882 een "request" binnen van ene Cornelis de Groot uit Egmond aan Zee, die een conces sie vroeg voor een paardentram van Alkmaar naar Heiloo, waarop door de gemeente vooralsnog geen beslissing werd genomen. Enkele maanden later treedt een zekere Jan Holman tot de combinatie toe en op 22 augustus 1 882 wordt aan de heren De Groot en Holman onder bepaalde voorwaarden een concessie verleend. Maar in oktober van dat jaar komt Hol man met het verzoek om de aan hem en Cornelis de Groot verleende concessie voor de exploitatie van een paardentram te willen omzetten in een concessie voor een stoom- of elec- trische tramlijn, maar dan alleen op zijn naam. Een handige jongen, die Holman, maar juridisch zag het gemeentebestuur het niet zo zitten en er werd dan ook afwijzend op het ver zoek beschikt. Enkele jaren daarvoor, in 1880, was er een verzoek schrift binnengekomen van S.E. Oudschans Dentz, die een tramlijn wilde leggen en exploiteren langs de Boekelermeer over de Kanaaldijk, dat is de weg langs het Noordhollands kanaal van Alkmaar naar Akersloot. De gemeente Heiloo had geen enkel bezwaar; dat was vrij logisch, want het 12

Heylooer Cronyck | 1977 | | pagina 14