REGLEMENT VOOR DEN SCHOOLMEESTER VAN HEYLOO EN OESDOM van 1 juni 1756 Het onderwijs werd in onze gemeente voor het eerst geregeld - in overeenstemming met de bepalingen van een Wet van 1857 - per 1 januari 1861 Op 28 december 1861 kwam er zelfs een gemeentelijke veror dening betreffende het onderwijs en de onderwijzers in de openbare school van Lager Onderwijs te Heiloo. Daarvóór golden voor de schoolmeester bepaalde reglementen, die van tijd tot tijd door het gemeentebestuur, dat tevens schoolbestuur was, werden opgesteld c.q. herzien. Eén van de oudste is het Reglement voor den Schoolmeester van Heyloo en Oesdom van 1 juni 1756, dat luidt: "Er wordt het gehele jaar school gehouden, behalve Zaterdags of wanneer hier gepredikt wordt, met uitzondering van 6 weken in de hooitijd. De schooltijd loopt van 8 tot 1 1 uur en van 1 2 tot 1 5 uur. Het onderwijsmateriaal bestaat uit: het Kleine en Groote A.B.boek, de categismus, 't Evangelie, de historie van David, de Cronvck, de geschreven Sendbrief, de trap der jeugd, 't schriftelijk Schoolboek, 't schoolboek der Geslagten; onstigtelijke boeken en brieven zijn verboden. De schoolmeester krijgt van ieder huisgezin binnen de heerlijkheden Heyloo en Oesdom 1 brood van 12 pond; het schoolgeld van ieder kind bedraagt per kwartaal 4 stuivers. De schoolmeester moet het uurwerk van de klok bijhouden. Als er gepredikt wordt moet hij de klok luiden. Indien hij daartoe in staat is moet hij de klok zelf repareren; hij mag de klok niet vóór- of achteruit zetten. Hij moet oppassen bij het Regthuis (raadhuis). Hij moet als Regenten (Schout en Schepenen) vergaderen het Regthuis openen en sluiten; 's winters anderhalf uur van te voren het vuur aanmaken en het huis schoonhouden. Van iedere begrafenis ontvangt hij 2 gulden en 1 6 stuivers wegens het luiden van de klok, waarvan hij aan Regenten moet afdragen 2 gulden en 10 stuivers." De schoolmeester van Heiloo uit die jaren moet wel een duizendpoot geweest zijn, een manusje-van-alles.

Heylooer Cronyck | 1976 | | pagina 17