RONDOM DE WITTE KERK (vervolg) Op de plek waar sinds 1927 het huidige raadhuis is verrezen, stond omstreeks 1850 een voor die jaren "kollesale" villa, genaamd "Huis Overweg". Het was de ambtswoning van burgemeester Pieter Lucius Wentholt, die daar met zijn vrouw Jkvr. Jeannette Agnes van Foreest bijna 30 jaar heeft gewoond en aldaar is overleden. Het huis is daarna een tijdlang bewoond geweest door een zekere Holsman. "Huis Overweg", een flink gebouw met ruime hoge vertrekken waarin veel lucht en licht aanwezig was en waarbij aan de zuidkant enkele hectaren bosgrond behoorde, werd in 1894 door mejuffrouw M.E. Beets ingericht als een herstellings oord voor zwakken en rust behoevenden, een verpleeghuis dus. Maar toen dr.T. Hoekstra zich in 1896 in Heiloo als huisarts vestigde, bracht hij al spoedig een longlijdster - een uit Davos als ongeneeslijk naar huis gezonden huisvrouw - naar "Huis Overweg". Het was een proef, maar het resultaat met de genezing van de patiente was van dien aard, dat besloten werd vanaf 1897 geen andere patiënten meer op te nemen dan die met long tube rculose "Huis Overweg" was het eerste sanatorium voor longlijders in Nederland. Ruim een jaar nadat het was ingericht, begon dr. Haentjes zijn sanatorium in Putten; daarna volgden andere sanatoria Bij het huis hoorde een groot terrein met bosschages waar de patiënten in tentjes en op ligstoelen van de buitenlucht en het zonlicht konden genieten. Zuster Beets had de leiding tot 1906, toen werd de verpleging overgenomen door de zusters Blommendaal en Heukers. In 1910 werd door een drietal patiënten Hans Wap, J. van Lindonk en Johan Luger, ter herinnering aan hun verblijf in "Huis Overweg" een boekje samengesteld, dat voornamelijk verspreid werd onder patiënten en oud-patiënten. Huisknecht in het sanatorium was de heer Schoen, die later ook kelner geweest is in de voormalige "de Rustende Jager". 13

Heylooer Cronyck | 1976 | | pagina 15