12 raadhuis en der oude onderwijzerswoning met raadkamer aldaar in een woonhuis met twee woningen". Bij de op 11 juli 1883 gehouden openbare aanbesteding werd het werk gegund aan de aannemer Dirk Kramer uit Schagen voor een bedrag van 3.519,- In het achterste lokaal, iets hoger dan de oorspronkelijk uit één lokaal bestaande school, kwam de raadzaal (6 x 7Vi meter) met aan de kant van het eerste lokaal de entree, cLw.z. een gang met aan het einde daarvan een privaat. In het eerste lokaal kwamen de burgemeesterskamer, een bodekamertje, een vestibule en aan de straatzijde (de Heerenweg) de Secretarie. Een grote verbetering uiteraard, want de secretarie alleen was al groter dan de raadkamer op de bovenverdieping van de onderwijzerswoning. Deze situatie bleef tot 1927 ongewijzigd, ondanks het feit dat het "oude raadhuis" eind 1925 uiterlijk een bouwval was. Bovendien was het na zo'n ruim 40 jaar veel te klein geworden. Er was geen wachtkamer voor het publiek, de burgemeesterskamer was erbarmelijk, de secretaris zetelde in een uiterst klein vertrekje, de secretarie was slecht en te klein gehuisvest en de conciërgewoning een zonloze kamer met een keukentje. Dorpsveldwachter in die jaren - er was overigens ook een rijksveldwachter in Heiloo gestationeerd - dorpsveldwachter was Pieter Vos. En deze Pieter Vos was de informatiebron van Heiloo, speciaal voor trouwlustigen. Wanneer men het eens was geworden werd veldwachter Vos ingeschakeld. Hjj wist immers de weg door de papieren rompslomp. Hét kostte het aanstaande paar wel een gulden, maar die hadden zij er graag voor over. Was de trouwdag aangebroken, dan liep Pieter Vos in ceremonieel tenue door Heiloo. Hij vergezelde het paar tot aan de ambtenaar van de burgelijke stand. Compleet met helm deed hij het paar een half uur later uitgeleide. En met zijn hand diep in zijn zak geborgen betastte hij de pas verworven echte zilveren gulden. Veldwachter Vos liet omstreeks 1900 precies tegenover het eerste regthuijs "de Lijsterhoek" bouwen. Het was één van de prachtig gelegen huizen in het centrum van Heiloo, op de hoek Heerenweg-Willibrordusweg. Thans is daar een klein parkeerterrein. Begin maart 1969 werd "de Lijsterhoek" in verband met het Brinkplan door de gemeente gekocht van de laatste bewoonster,mevr. D. Blikslager - de Wild, en binnen enkele weken gesloopt. Wederom was een mooi stukje "oud Heiloo" verdwenen. (Wordt vervolgd) H.E. Oostendorp

Heylooer Cronyck | 1976 | | pagina 14