Afdeeling A kersloot. A. Belangenverenigingen In Akersloot waren/zijn er 36 verenigingen die zich inzetten voor de belangen van een bepaalde bevolkingsgroep. De meeste van deze verenigingen deden/doen dat voor degenen die werkzaam waren/zijn als arbeider, middenstander of in de land en tuinbouw. Andere verenigingen hadden politieke beweegredenen, in dit geval de kiesverenigingen, en ook waren/zijn er verenigingen die de belangen van de vrouwen of de jongeren behartig(d)en. Tot slot waren er nog drie r.-k. broederschappen, twee verenigingen voor degenen die een ziektekosten- of een uitvaartverzekering nodig hadden/ hebben en één vereniging die streefde naar een maatschappij zonder alcoholhoudende dranken. 1. Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur Sinds de 16e eeuw worden er in Nederland, met name in de omgeving van Haarlem, op kleine schaal bloembollen geteeld. Halverwege de 19e eeuw breidde de bloembollenteelt zich echter snel uit en werden de bollen niet meer alleen rond Haarlem, maar ook in plaatsen als Hillegom, Lisse en Sassenheim geteeld, later ook in Limmen en Akersloot. Bij veel bollentelers ontstond in die tijd de behoefte om zich te verenigen. Door lid te worden van een branchevereniging kon men immers kennis en ervaringen delen en werd men onderdeel van een handig netwerk. Bovenstaande zorgde er dan ook voor dat in 1860 in Haarlem de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, de AVB, werd opgericht. In 1879 werd de AVB opgesplitst in plaatselijke afdelingen, in feite verenigingen met een eigen bestuur en een eigen reglement. In 1882 werd er ook een afdeling in Akersloot opgericht. De afdeling bestond uit ca. 10 leden onder voorzitterschap van burgemeester Jacob Hennes. (Voor zover tot nu toe bekend is, is dit de oudste vereniging van Akersloot.) In 1886 zegden alle leden echter hun lidmaatschap op. Het is helaas niet bekend waarom zij dit deden. In 1891 vond echter de heroprichting van de afdeling Akersloot plaats en vanaf die tijd was de afdeling zeer actief. Zo organiseerde men, naast het houden van vergaderingen en lezingen op tuinbouwgebied, tot 1906 jaarlijks een tentoonstelling van afgesneden bloembollen in café Akkerman in de Kerkbuurt. In het orgaan van de AVB, het Weekblad voor Bloembollencultuur, werd in 1893 een naamlijst gepubliceerd met daarin de namen van de leden van de afdeling Akersloot. De afdeling Akersloot van de AVB is in de jaren zeventig van de vorige eeuw gefuseerd met de afdeling Uitgeest. Bestuur J, HENNES, voorzitter. W. TIEBIE, secretaris. E, SCHOON, meester. Leden. K. ALkonnun, K, Molenaar. C. Dekker h. 0, vim der Oord Pï. .lob. Dil. P, Pepping. J, Groot Pst, J, Rozemegerj te Alkmaar. J, Herme*. 0. Schoon. W. Ti eb ie. J, Krom. J; Verwoei te Oterleek. J. Kuiper, te KogerpoMer Li ij West-Gntfrdijk. Ledenlijst van de afdeling Akersloot in 1893 8 Jr Vjiii 4t Hof.

De Groene Valck - Akersloot | 2021 | | pagina 9