nleiding Uit het onderzoek 'Lidmaatschap en deelname verenigingen' (door het Centraal Bureau voor de Statistiek, 2014) blijkt dat in 2013 78% van de Nederlands bevolking van 15 jaar en ouder lid was van een of meerdere verenigin gen. De helft van deze mensen nam nooit deel aan verenigingsactiviteiten, de andere helft wel. Ruim een derde deel van de bevolking was zelfs wekelijks actief in verenigingsband. Meedoen aan het verenigingsleven is belangrijk voor de sociale samenhang. Via verenigingen komen mensen in contact met anderen. Frequente contacten tussen leden zorgen voor hechtere banden, waardoor hulp en steun kunnen worden uitgewisseld. Daarnaast levert verenigingslidmaatschap vaak ook materiële of sociale voordel en op in de vorm van diensten of gezelligheid. Veel organisaties/verenigingen werken landelijk, denk hierbij aan de Consumentenbond, de ANWB, Vereniging Eigen Huis, politieke organisaties, patiëntenverenigingen en milieuorganisaties. Hoewel deze organisaties/vereni gingen in Nederland heel populair zijn, worden zij in dit jaarboek niet belicht. In deze Groene Valck geven wij een overzicht van de verenigingen die op lokaal niveau, in Akersloot, actief zijn of waren. Wij kwamen uiteindelijk uit op een lijst van 137 verenigingen, veel meer dan wij aanvankelijk dachten. Om een en ander overzichtelijk te houden, hebben wij de Akerslootse verenigingen verdeeld in 4 groepen: A. Belangenverenigingen (verenigingen die de belangen van een bepaalde bevolkingsgroep behartigen; 36 in totaal); B. Verenigingen die zich richten op het verlenen van hulp (12 in totaal); C. Verenigingen die zich richten op vrijetijdsbesteding (85 in totaal); D. Overige verenigingen (4 in totaal). Bij het opstellen van de lijst met verenigingen zijn we zoveel mogelijk uitgegaan van de volgende verenigings- kenmerken: Bij verenigingen zijn de leden formeel de baas. De algemene vergadering, waar alle leden stemrecht hebben, is het hoogste orgaan. De leden stellen een verenigingsbestuur aan en stellen ook het beleid en de con tributie vast. Niet alle verenigingen, die in dit jaarboek genoemd worden, voldoen aan deze criteria. Het overzicht bevat ook kleinere verenigingen/clubs, die bijvoorbeeld niet door een bestuur geleid worden, maar door een of twee vrijwilligers, verenigingen/comités die onderdeel waren van een groter geheel (een kerk of een vakbond) en verenigingen waarbij zelden vergaderd wordt en/of geen contributie wordt geheven. Bijna alle verenigingen uit Akersloot zijn opgericht in de 20ste eeuw. De oudste verenigingen van Akersloot zijn echter ontstaan in de 19e eeuw. In dit verband kunnen we noemen: de Broederschap van de St. Pieterspenning (1862), de Broederschap van de Eeuwigdurende Aanbidding van het Allerheiligst Sacrament (1868), de plaatselijke afdeling van de Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencultuur (1882), de afdeling Akersloot van het Witte Kruis (1893), de Broederschap van het Heilig Hart van Jezus (1899), IJsclub Akersloot (1899) en het herenkoor van de St. Jacobusparochie, St. Cae- cilia (jaartal onbekend). De grootste verenigingen waren/zijn waarschijnlijk de plaatselijke afdeling van het Rode Kruis, IJsclub Akersloot, s.v. Meervogels '31 en onze eigen vereniging, de Historische Vereniging Oud-Akersloot. Ouderverenigingen (van scholen) en verenigingen van (huis) eigenaren hebben we niet in het overzicht opge nomen. Ook de stichtingen, die in Akersloot actief zijn/waren, zijn niet in het overzicht opgenomen. Stichtingen hebben immers geen leden, mogelijk wel donateurs. Het bestuur van een stichting bepaalt zelf het beleid, ook kan het zelf nieuwe bestuursleden benoemen. Een aantal stichtingen is/was echter van grote waarde voor het dorp. Daarom krijgen deze stichtingen in het slotwoord alsnog de eer die zij verdienen. Gerard Krom Gzn. 7

De Groene Valck - Akersloot | 2021 | | pagina 8