ophalen. Wereldkampioen Harm Wiersma heeft tijdens ons 10- en 15-jarig bestaan een simultaan gegeven in het dorpshuis bij het gemeentehuis van Akersloot, zelfs tegen 61 deelnemers. Henk Levering heeft bij ons 20-jarig bestaan zelf Jannes van der Wal opgehaald, bang dat hij in de trein in slaap zou vallen. Vermeldenswaardig zijn de wedstrijden die wij indertijd tegen de gemeente Akersloot gespeeld hebben in De Broeikas. De burgemeesters de Sonnaville, Schoof en Cornelisse hebben toen ook meegespeeld. Het te koop zetten van Julianaweg 47 en de mogelijkheid om op onze clubavond, de dinsdag, in 't Kruispunt te spelen heeft ons doen besluiten om per 1 september 2017 naar 't Kruispunt te gaan. De sfeer van De Broeikas op nummer 47 zal nooit meer te evenaren zijn. Legendarische bijnamen als 'Dikke Piet', 'Lange Gerrit', 'Big Kerssens' en 'Manke Nic' zal je niet meer tegenkomen. Ook hebben drie broers Broersen, Cor, die heel veel voor de club gedaan heeft, Jan en Arie op de club gezeten. Piet Kerssens was onze grootste steun en toeverlaat. 't Kruispunt, waar wij nu met 18 leden dammen, is ook een fantastisch onderkomen. Voor Manus Twaalfhoven, voormalig steun en toeverlaat, was het wel even wennen dat er met een alarmeringssysteem wordt gewerkt. In de 42 jaar dat ik nu al voorzitter ben is er veel veranderd. Veel damclubs zijn ter ziele gegaan, doordat mensen andere interesses kregen. Wij dammen echter nog met veel plezier in 't Kruispunt en hopen dit nog jaren vol te houden. Wil Broersen 88. Schaakclub Amicitia Op de website van schaakvereniging Caïssa-Eenhoorn uit Hoorn vonden we onderstaande informatie over schaakclub Amicitia. De info is afkomstig uit het artikel Amicitia schaakt tegen Oefening Baart Kunst' van Co Buysman: 82 'Al een jaar of vijf ben ik bezig om zoveel mogelijk schaakhistorie uit Hoorn, Westfriesland en het gebied van de Noordhollandse Schaakbond te verzamelen. Dat heeft in ieder geval de kennis opgeleverd dat er heel veel schaakgezelschappen, schaakgenootschappen en schaakverenigingen zijn opgericht en ter ziele zijn gegaan. Zo kwam ik enkele seizoenen geleden in Het Nieuws van den Dag van woensdag 10 december 1902 het volgende korte bericht tegen: "Te Akersloot (N.-H.) is een schaakclub opgericht, aanvankelijk met 10 leden. Volgens haar reglement zal in de maanden November en Maart een wedstrijd gehouden worden." Daarna blijft het lang stil. Op de website 'archiefalkmaar.nl' is een aantal jaargangen van Ons Blad te vinden en wat staat er onder Akersloot' in de krant van zaterdag 30 april 1910? "De schaakclub Amicitia besloot in hare jl. Woensdagavond gehouden vergadering ten huize van den heer C. Dekker in den loop der maand Mei zich te meten met de Alkmaarsche vereeniging, welke eveneens dit zoo mooie spel beoefent. We wenschen onzen amateurs veel succes!'' De wedstrijd heeft plaats op zondag 22 mei en wordt gespeeld in café Lievendag in Alkmaar. Ons Blad van drie dagen later meldt: "Onze schaakclub Amicitia heeft zich j.l. Zondag gemeten met een dito vereeniging te Alkmaar in café Lievendag. Gezellig en amicaal heeft men gespeeld en naar verluidt mag Amicitia van Akersloot met voldoening op dezen middag terugzien.'' De uitslag ontbreekt, maar een paar maanden later krijgt de return meer aandacht. Ons Blad van woensdag 3 augustus 1910: "Zondagnamiddag had in het café De Vriendschap van C. Dekker de vroeger reeds aangekondigde schaakwedstrijd plaats tusschen de Alkmaarsche en Akerslooter schaakclub Amicitia. Talrijke belangstellenden woonden deze match bij die zich kenmerkte door vriendschap en ernstig spel. Zeer goed werd er over 't algemeen gespeeld en 't bleek al spoedig dat de beide vereenigingen elkaar niet veel toe gaven. Met spanning verwachtte men dan ook den uitslag. Deze was als volgt: Akersloot Alkmaar 11 9. Amicitia kan dus weer met voldoening op dezen middag terugzien, ofschoon gezegd moet worden dat de Alkmaarsche vereeniging zich schitterend heeft gehouden. Later zal deze wedstrijd nog wel eens overgedaan worden. Dat hopen we!'' Amicitia zal vaker vriendschappelijk spelen, onder anderen in 1918 tegen Lasker uit Uitgeest en in 1919 tegen Oefening Baart Kunst uit Limmen, dat met 5-8 en 2A-8A zegeviert.

De Groene Valck - Akersloot | 2021 | | pagina 83