1 Op de maandagen is er ook nog een tijdje een damesbiljartclub actief geweest die luisterde naar de naam Krijt Uw Topje. Bij het stoppen van het café in december 2010 eindigde ook de biljartgeschiedenis in dit illustere Akersloter café. Met dank aan de ex-leden die nog regelmatig op vrijdagavond bij elkaar komen en zodoende de herinneringen levend houden, Peter Velzeboer 86. Damclub Akersloot In Ons Blad, Katholiek Nieuwsblad voor N-H, van 21-11-1908 vinden we een heel klein artikeltje over de oprichting van een damclub in Akersloot. Op de website http://draughtshistory.hoofdlijn.nl vinden we informatie over 'dammen in de 19e eeuw'. Op deze website worden ook de damclubs beschreven die werden opgericht in de periode 1800 - 1911, waaronder dus ook Damclub Akersloot. Of dit ook daadwerkelijk de naam van de club was, zal waarschijnlijk altijd een vraagteken blijven. Het enige dat we zeker van deze vereniging weten, is dat zij in november 1908 is opgericht en dat zij 10 leden telde. AKERBLOOT, BIJ don Pnlsnd caféhouder alhlor 1* teas damclub Qpfftdcht walfco tiaa leden tett. Daar het artikeltje uit een katholieke krant komt, mogen we ook aannemen dat de vereniging een katholieke signatuur had. Gerard Krom Gzn. 87. Damclub De Broeikas Opgericht 5 september 1967. Al 54 jaar dammen in clubverband, waarvan 50 jaar op het adres Julianaweg 47 te Akersloot. Er werd in 1798 al een wedstrijd gedamd in Akersloot om een marmerstenen dambord. Aldus bekendgemaakt in De Opreghte Haerlemsche Courant van 11 augustus 1798 als zijnde de oudste Hollandse wedstrijd! Dammen was in het begin van de vorige eeuw een populaire sport. Er werd veel thuis gedamd. Je had zelfs thuisdamclubs. Uit deze zogenaamde thuisclubs is De Broeikas ontstaan. Boekel (o.a. Jan Schut en Jan Ridder) en Het Dorp (o.a. Dorus Renkel en Cor Bosman jr.) waren van die thuisclubs. In de kapperszaak van Cor Bosman sr. aan de Julianaweg heeft menigeen de grondbeginselen van het dammen geleerd. De thuisclubs speelden zo nu en dan tegen elkaar, o.a. ook in 't Pontje tijdens de bezetting. Het gebeurde wel dat een partij niet uitgespeeld kon worden, omdat men van de bezetter op tijd binnen moest zijn. Dirk Pekel heeft in de huisdammertijd nog een keer op één van de munitieschepen, die op het Alkmaardermeer lagen, een dampartij gespeeld. Mijn vader, Arie Broersen, damde ook thuis met een aantal mensen, o.a. met Leo Goeman, bekend van zijn fruitkar, leliekweker Jan Mooij en Jan 'De Sherriff' Leijen. Het stond altijd blauw van de rook, kan ik mij herinneren. Op een gegeven moment ontstond er de behoefte om een club op te richten. De locatie was echter een probleem. Toon Verduin, 'De Schillenboer', wist hier een oplossing voor. Na overleg met zijn zwager Piet Kerssens wist hij deze over te halen de zogenaamde 'Broeikas' achter zijn huis beschikbaar te stellen. Maarten Kerssens van de Hoogegeest verzon de clubnaam 'De Broeikas'. 80

De Groene Valck - Akersloot | 2021 | | pagina 81