het groene laken. Elke speler speelt partijen libre tegen drie verschillende tegenstanders. Hij krijgt drie maal 20 beurten en hij heeft een moyenne om een gelijke kans te hebben op de overwinning. Dus de een moet in 20 beurten bijvoorbeeld 15 punten maken en de ander 40. Tijdens de wedstrijd is er nog een derde persoon die de punten telt. De biljartwedstrijden verlopen redelijk rustig, het is gezellig, maar iedereen wil natuurlijk ook winnen. Lau van Roon was een van de beste biljarters van de club en had vaak goede tips voor lastige ballen. De onderlinge competitie loopt van september tot en met eind april. Een uitzondering is de jaarlijkse partij in en tegen Limmen. Deze is meestal in de periode maart. Elke speler speelt dan twee partijen, dus soms is hij in een paar beurten klaar. Momenteel heeft de club 27 leden, waarvan ook enkele van buiten Akersloot. De leden spelen voor hun plezier, maar het wedstrijdniveau is goed. Het gebeurt wel eens dat een speler een serie maakt van 25 in één beurt. Enkele leden doen mee aan de Open Kampioenschappen van Noord-Holland. Deze zijn ook wel eens in Akersloot gespeeld. Het begin In de beginjaren stonden de biljarts beneden in het café, maar dat waren er te weinig voor de 30 leden. Er werd dan ook wel eens op maandagavond gebiljart. Als je moest wachten op je beurt, dan werd er geklaverjast. In de jaren negentig is de bovenzaal gerealiseerd en vanaf dit tijd stonden er 6 biljarts op een rij, en kon de hele club vrijwel tegelijk aan de bak. Wat voorzitters van het eerste uur waren Henk Putter (volgens Riet heeft Henk de naam WMBB bedacht), Arie Schoorl en Jan de Zeeuw. In 2018 overleed de voorzitter Harry Wichers, daarna werd Cor Vrolijk de voorzitter. Biljarten in De Vriendschap 78 Nieuw onderkomen in Castricum Vanaf november 2019 speelt de club in het nieuw gebouwde Buurt- en Biljartcentrum (in) Castricum, niet meer op de woensdag- maar op de donderdagmiddag. Van de zeven biljarts in het biljartcentrum maken verschillende biljartclubs uit de regio gebruik. Hier kan ook buiten de donderdagmiddag om gebiljart worden. Eventueel vervoer voor de leden naar Castricum is geregeld. Het is wel wat anders dan in Akersloot, zoals de goede verzorging van Riet Levering. Op de woensdagmiddag werd er altijd wat lekkers geserveerd en uiteraard een borreltje getapt. Leuk was ook de feestelijke afsluiting van de competitie. Dan werd er niet gebiljart, maar gevlotbrugd of geklaverjast. De partners waren dan ook uitgenodigd. Ook was dan de prijsuitreiking van de biljartcompetitie en een gezamenlijke broodmaaltijd. De contributie was in het seizoen 2018 - 2019 50,- en daar zat de broodmaaltijd dan bij in. Frans Zonneveld Biljarten in café 't Pontje Ook in café 't Pontje zijn heel lang biljartclubs actief geweest. Aangezien dit nooit officiële clubs geweest zijn, die aangesloten waren bij landelijke bonden is er (zeker uit de beginjaren) weinig tot geen archief bewaard gebleven. Voor zover ik heb kunnen achterhalen ontstond het biljarten in een onderling wedstrijdverband in de jaren 50 van de vorige eeuw toen het café nog gerund werd door Jan Schoorl. Tot de eerste lichting biljarters behoorden onder andere Bertus Leijen en zijn zoon (Lange) Gerrit, Finus Koek, Theodorus (Dirk) Hollenberg, Willem Verduin (de jager), Piet Verduin (bloemen) en een aantal schippers van de munitieschepen die in die dagen nog in ons meer lagen. Er werd een onderlinge competitie libre gespeeld op de donderdagavond. Midden jaren 60 kwam er een nieuwe uitbater (Ben Oonk) en ook een nieuwe serie biljarters. Namen die ik uit die tijd heb kunnen terughalen zijn Cees Schut, Klaas Schut, Wouter Kerssens en Bertus Leijen (Boschweg). Uiteraard zijn er meer geweest, mogelijk maakten die ook deel uit van de volgende generatie die hieronder genoemd wordt. Ondertussen werd er op vrijdag gespeeld. Nadat de bekende Akersloter Piet Bruijn in de jaren 70 het roer van 't Pontje overnam, kon er alleen nog maar op donderdagavond gebiljart worden, vrijdagavond was onmogelijk omdat dan half Akersloot bier kwam drinken bij de populaire Piet en Gerda. Maar

De Groene Valck - Akersloot | 2021 | | pagina 79