Peter Velzeboer, Jan Langevoort, Henk Levering, Jan Buur en Piet en Margriet Velzeboer, op stap om een mooie route uit te zetten. De ene keer werd dit het Kopje van Bloemendaal en omgeving, een andere keer naar de bloemencorso in de bollenstreek, een bloembollentocht in de kop van Noord-Holland of een boerderijentocht in West Friesland. Daarna ging de werkgroep op stap om de mensen te benaderen die voor de tocht in aanmerking kwamen. Vervoer werd geregeld met auto's van particulieren. Tijdens de tocht, met rond de 30 auto's, werd onderweg opgestoken bij een horecagelegenheid voor een kopje koffie met een gebakje en een glaasje toe. Dit was tevens het moment dat iedereen samen de mooie indrukken van die middag met elkaar kon uitwisselen in een heel gezellige sfeer. Elk jaar weer is dit een evenement waar vele ouderen naar uitkijken. Hans Oud 43 en 44. Witte/Groene Kruis en Wit-Gele Kruis De eerste kruisvereniging in Nederland, het Witte Kruis, werd in 1875 opgericht. De benaming 'kruis' werd afgeleid van de internationale organisatie het Rode Kruis, dat een rood kruis als symbool voert. Het Witte Kruis hield zich bezig met het geven van voorlichting op het terrein van volksgezondheid, de bevordering van hygiëne, het voorkomen en bestrijden van besmettelijke ziektes, infecties en epidemieën, het verzorgen en verplegen van zieken thuis en het uitlenen van verpleegartikelen en hulpmiddelen. De oprichting van het Witte Kruis, afdeling Akersloot, werd in de Staatscourant van 7 juni 1893 vermeld. De oprichting werd gedaan door 2 dames en 24 heren. In 1965 werd de naam Witte Kruis landelijk gewijzigd in Groene Kruis. Net als het Witte Kruis verleende het Groene Kruis diensten aan alle gezindten. Daarnaast werd op 18 juni 1920 de afdeling Akersloot van het Wit-Gele Kruis opgericht, dit op sterke voorspraak van de katholieke geestelijkheid. In 1978 vond een fusie plaats van het Groene Kruis, het Wit-Gele Kruis en het Oranje-Groene Kruis (protestants). De nieuwe naam werd Nationale Kruisvereniging. Akersloot viel als zodanig onder de Regionale Kruisvereniging Noord- Kennemerland, die op haar beurt in 1980 opging in de AWBZ. Dit betekende dus het einde van de lokale kruisverenigingen. Tot halverwege de vorige eeuw hielden de Kruisverenigingen, ook in Akersloot, zich volop bezig met het terugdringen van besmettelijke ziektes, zoals volksziekte nr. 1: tbc. Ook hier moesten vele besmette Akersloters uitzieken in een tentje achter op het erf, dus in quarantaine, net zoals in 2020 met het coronavirus. Epidemieën kwamen toen nog regelmatig voor. In 1908 stuurde het Witte Kruis nog het verzoek aan de kerkvoogden van de NH kerk of zij het schoonhouden van de goten van de kerk wilden overlaten aan het Witte Kruis, "zulks in verband met ons ernstig streven om het water in den bak onzer Afdeling steeds zo rein mogelijk op te vangen". Dat was toen van levensbelang. Voor distributie van verpleegartikelen en hulpmiddelen werd gebruik gemaakt van een Kruisdepot, dat gevestigd was op Raadhuisweg nr. 32. Mevr. Swart- Neeft, die daarnaast woonde, was de depothouder. e aan Dit depot werd rond 1933 door het Witte Kruis gebouwd. Hoe de uitgave van de materialen voor die tijd verliep is niet bekend. De roep om een echt Kruisgebouw voor het Wit-Gele Kruis werd in de jaren 50 van de vorige eeuw steeds luider. 38 Fragment uit de gemeentegids van Akersloot uit 1972 GROENE KRUIS: Sekretaresse: Mevr, H. Kwak-Raaphorst, Hoogegeest 23, tel. 2105 Wijkverpleegster: Zr. G.C. Beek, Hogeweg 25, Uitgeest, tel. 02513-2336 Depóthoudster verplegingsmateriaal te Akersloot: Mevr. A. Blokker-Spaan, Buurtweg 15, tel. 2339 Depöthoudster verplegingsmateriaal te De Woude: Mevr. D. Meijsen-Dekker, Woude 35, Post De Rijp, tel. 02989-224 WIT-GELE KRUIS: Sekretaris-penningmeester: j.M. Zoon, Julianaplein 9, Giro 321948 Wijkverpleegster: Zr. Th.M. Admiraal, Simon Pauweislaan 1tel, 2711 Depóthouder verplegingsmateriaal: P. Buur, Julianaplein 4 Zitdagen: iedere maandag, woensdag en vrijdag van 19.00-20.00 uur Kontributiekaarten medebrengen. WÏJKGEBOUW WIT-GELE KRUIS: Simon Pauweislaan 1tel. 2711

De Groene Valck - Akersloot | 2021 | | pagina 39