Kruis op bovenstaande eindigen we met een citaat uit dit verhaal: "Kort na de oorlog heb ik de vereniging D.E.L. opgericht. Dat was Draagt Elkanders Lasten. Iedereen had toen veel werk in de opbouw, maar er was geen personeel te krijgen als er iemand ziek was. De mensen, die zich bij me inschreven, konden gratis hulp krijgen, maar moesten als het nodig was ook een ander gratis helpen. Tot slot hadden meer dan 40 mensen zich als lid aangemeld. Als er iemand ziek was, werd dat bij mij aangemeld en ik regelde de hulp. En dat deden die mensen. Je hoefde geen contributie te betalen, er kwam geen geld bij te pas, het was alleen elkaar helpen. Dat heb ik verschillende jaren geregeld. Later kregen de mensen wat meer ruimte, de kinderen werden groter en er was geen behoefte meer aan hulp. De een na de ander bedankte en D.E.L. werd opgeheven." Gerard Krom Gzn. 42. Rode Kruis De afdeling Akersloot van het Rode Kruis komt voort uit de afdeling Heiloo-Akersloot. Deze afdeling werd in november 1934 opgericht. Diverse activiteiten zoals bloedafname, kerstactie en geldinzameling vonden al vanuit de afdeling Heiloo-Akersloot plaats. De afdeling Akersloot werd 28-10-1964 opgericht en de die die functie tot 1970 bekleedde. Hij werd opgevolgd door dokter P. Nijenhuis, die daarna, wegens verhuizing naar Bergen, in de loop van 1970 werd opgevolgd door dokter Th. J. de Man. Na het zelfstandig worden werden de activiteiten uitgebreid met o.a. ouderenmiddagen, welfare, autotocht, vakantieprojecten (1-weekse boottocht met de Henry Dunant voor 2 patiënten en 1 vakantieweek in het Henry Dunanthuis voor 1 patiënt) en vanaf 1989 de telefooncirkel. In 2005 fuseerde de afdeling Akersloot met de afdeling Castricum waarna in 2007 ook de afdeling Limmen zich daarbij voegde. Het ledenaantal kwam daardoor op ongeveer 1.500. Als gevolg van het besluit het Nederlandse Rode Kruis om te vormen tot één vereniging zijn in 2009 alle lokale afdelingen opgeheven en zijn deze sindsdien geen zelfstandige rechtspersonen meer, maar onderdeel van de landelijke vereniging. Per 5-4-2019 is de Afdeling Noord-Kennemerland van het Nederlandse Rode Kruis, ontstaan uit de Afdelingen Alkmaar, Castricum/ Akersloot/Limmen, Heerhugowaard en Heiloo, in werking getreden en thans als zodanig actief. Een belangrijk deel ter financiering van de activiteiten werd betaald uit de jaarlijkse collectes. In de jaren 60-70 was de Afdeling Akersloot meerdere keren de afdeling met de grootste collecteopbrengst, gerekend per gezin, van Noord-Holland. De Afdeling Akersloot bestond toen nog uit Akersloot, de Woude, Zuid-Schermer, Kogerpolder en de Starnmeer. Hiervoor werd enkele keren een wandbord namens het hoofdbestuur van het Rode Kruis overhandigd. Na een ledenwerfactie in 1970, die 200 nieuwe leden opleverde, had de Afdeling Akersloot ruim 800 leden, bijna 95% van de gezinnen in de gemeente Akersloot! Tot slot enkele van de vele activiteiten nader belicht: Het bestuur van het Rode Kruis in de jaren 90, v.l.n.r. Karin Blok ker, Siem Schoon en Sjaak Smit 1e voorzitter was burgemeester J.H.M. de Sonnaville, 36 Bloedafname Vanaf 1954 werden er in Akersloot bloedafnames verzorgd door de afdeling Heiloo. Lokale commissieleden, G. A. van Vliet, J. Velzeboer, G. Schouten en J. Coppens, organiseerden dat 2 keer per jaar bij De Vriendschap. Vanaf oktober 1964 werd het door de plaatselijke afdeling in Akersloot en Zuid-Schermer (Café Kaandorp) voortgezet. Van 1974 tot 1992 coördineerden Gonnie

De Groene Valck - Akersloot | 2021 | | pagina 37