Zelatrices van Herwonnen Levenskracht, omstreeks 1920, voor het café van Kees Dek ker (De Vriendschap). Bovenste rij v.l.n.r.: Marijtje Beemsterboer, Rika Stuifbergen, Agie Buur, Agie Putter, Marie Verduin, Trijntje Baltus en Griet Kerssens. Onderste rij v.l.n.r.: Alie Teeling, Marie Schouten, Grietje Baltus, Marie Baltus, Gré Tiebie, Christien Deijlen en Christien Teeling. De opbrengst van den bloemenverkoop is uitstekend geslaagd. De opbrengst bedroeg 50,14%. Een schitterend succes voor onze ijverige jonge dames, die zich op verzoek van onze R.K. Volksbond hiervoor beschikbaar stelden. Een woord van dank is niet misplaatst. Jammer, dat het aantal bloempjes niet toereikend was. We hadden nog minstens 100 stuks kunnen gebruiken. Vermeld zij nog, dat ook anders denkenden deze zaak steunden, door het koopen van een bloempje." Toen de R.K. Volksbond twee jaar later, in 1921, opnieuw de ledenvergadering hield, las de voorzitter bij het behandelen van het agendapunt Herwonnen Levenskracht o.a. een circulaire voor "van het Hoofdbestuur van "Herwonnen Levenskracht", waarin inlichtingen worden verstrekt voor de Volks- en Vakbonden, om indien leden aan tuberculose lijdende zijn, gratis opname in Berg en Bosch te Apeldoorn te doen plaats hebben." Tijdens de vergadering kondigde hij ook de komende 'speldjesdag' aan. In Ons Blad werd dit als volgt verwoord: "AKERSLOOT. "Herwonnen Levenskracht" Zondag 12 Juli a.s. zal alhier wederom de speldjesdag ten bate van "Herwonnen Levenskracht" gehouden worden. Enkele jonge dames hebben zich wederom tot verkoop der speldjes beschikbaar gesteld; een schoon en edel werk van naastenliefde." Van de jonge dames, die het genoemde schone en edele werk van naastenliefde verrichtten, is in de beeldbank van Oud-Akersloot nog een foto aanwezig. Men noemt de dames in de beeldbank 'zelatrices van Herwonnen Levenskracht' Na bovenstaande informatie kunnen we ons wel een beeld vormen van hoe de inzamelacties van Herwonnen Levenskracht in Akersloot hebben plaatsgevonden. De vrijwillig(st)ers gingen de deuren langs om bloemen te verkopen of een collecte te houden; bij de donateurs werd het beloofde geld opgehaald; de genoemde speldjes werden meestal, nadat de zondagse Heilige Mis was afgelopen, op het plein voor de kerk aan de man gebracht; en ook werden er loterijen georganiseerd. Niet wetende hoe en of er inzamelacties plaatsvonden in de tussenliggende periode maken we nu een sprong naar 1954. Op 29 november van dat jaar werd in café Verduin voor de leden en donateurs van Herwonnen Levenskracht, voor allen die HL een warm hart toedroegen, en voor allen die kinderen in 'ons' sanatorium Berg en Bosch hebben gehad, een gratis filmvoorstelling gegeven. Waarschijnlijk betrof het hier een documentaire over het vele oede werk van Herwonnen Levenskracht. Op een zondag in januari 1958 hield de afdeling Akersloot van de Katholieke Arbeiders Beweging haar jaarlijkse dankdag. Na de gezongen Heilige Mis was er voor de leden en donateurs in café Verduin een gemeenschappelijk ontbijt. Bij de openingsspeech heette voorzitter Antoon Leijen de leden en hun echtgenoten hartelijk welkom. En passant merkte hij op dat de leden, die met ziekte in hun gezin te kampen hadden en hulp behoefden, gedurende 36 dagen steun konden ontvangen van de vereniging Herwonnen Levenskracht. Hij voegde hieraan toe: "Tot nog toe is hier weinig gebruik van gemaakt, waarschijnlijk door het feit dat men hierover in onwetendheid verkeert." Speldje/vlaggetje van Herwonnen Levenskracht 33

De Groene Valck - Akersloot | 2021 | | pagina 34