In 1880 kwam men erachter dat dit niet echt werkte, bij de laatste jaarlijkse oefening waren 189 personen aanwezig! Dit moest beter en men besloot een vast korps aan te stellen bestaande uit 84 man uit de kom van het dorp. Hieronder zaten mannen met de namen Krom, Kruijenaar, Tiebie en Dekker. Anno 2020 zitten mannen met deze achternamen nog steeds bij de Akersloter brandweer. Dit gaat 48 jaar goed, maar in 1928 wordt er onderzocht of het anders kan. Er zijn in 1926 brandkranen geplaatst op de net nieuwe waterleiding in het dorp. Dit komt in een stroomversnelling als de boerderij van Meijer aan de Waterzijde afbrandt. Mogelijk zijn er te weinig mensen opgekomen om de oude handpomp uit 1830 te bedienen. Een nieuwe organisatie gaat van start met 13 brandweerlieden. Al snel wordt er een motorspuit gekocht en is de brandweer van Akersloot een moderne organisatie. In de oorlog wordt de motorspuit door de Duitsers in beslag genomen om palen in het zand te spuiten op het strand. Na de oorlog krijgt Akersloot van de inspectie voor het brandweerwezen een oude spuit. In 1948 wordt uit de restanten van het Canadese leger een Chevrolet gekocht en in eerste instantie gebruikt als trekkend voertuig voor de pomp. In 1952 wordt de gesloten wagen omgebouwd naar een open wagen met op de voorkant een pomp. De eerste brandweerauto voor Akersloot is een feit. In 1948 zet men onder leiding van Piet Schouten ook de statuten op voor de oprichting van de Vereniging Vrijwillige Brandweer Akersloot. Piet Schouten werd ook de eerste voorzitter. Deze statuten zijn echter nooit vastgelegd bij de Notaris. Met de groei van het dorp en haar inwonersaantal groeit ook het aantal brandweermannen. Volgens regionaal vastgestelde regels mag brandweer Akersloot uit 21 personen bestaan. Nu zijn het er 22. Omdat tot de voormalige gemeente Akersloot ook Zuid-Schermer, Starnmeer, Kogerpolder en de Woude behoorden, moest de gemeente ook daar de brandweerzorg regelen. In de school van de Kogerpolder stond een handpomp voor deze 'overzeese' gebiedsdelen. Dit was natuurlijk niet toereikend en boze bewoners van de Woude hebben na een brand zelf gezorgd voor brandweerspullen. Later heeft de gemeente, die inzag dat het toch beter moest, deze weer overgenomen. Tot midden jaren tachtig bestond brandweer Akersloot uit drie posten: Akersloot, Zuid-Schermer en de Woude. Akersloot had een brandweerauto, de beide andere posten een motorspuitaanhanger. In 2002 fuseerde de gemeenten Castricum, Limmen en Akersloot tot de nieuwe gemeente Castricum. Een grotere gemeente en dus ook beroepsmedewerkers in de kantoororganisatie. Mede hierdoor werd het makkelijker om te investeren in opleiden, materiaal en de verenigingen. 31 bramdwi brani Het brandweerkorps in 1982. Bovenste rij v.l.n.r.: Jan Keijsper, Jan Buur, Arie Schoon, Jan Pepping, Toon van der Eng, Jan Kaandorp, Henk Verduin, Peter Kaptein, Siem Schoon, Joop Kerssens en Dirk Leijen. Onderste rij v.l.n.r.: Burgemeester de Sonnaville, Henk Horring, Cor Pepping, Hannes Kerssens, Gerard Veldt, Willem Broersen en Piet Baltus.

De Groene Valck - Akersloot | 2021 | | pagina 32